Крайно време е да престанем да говорим за референдуми, а да направим референдума за промени в изборните правила. Не само защото политиците си сменят позицията и въпреки, коментарите на експерти и политици, че сега не му е времето, че той няма да ни реши проблемите. Това каза в ефира на БНТ политологът Румяна Коларова.
Тя е категорична, че гражданите трябва да определят посоката за развитие, в която политиците да намерят опорните точки Затова е много важно още сега да започне дебатът как ще бъдат формулирани въпросите. Както сам президентът обясни позицията си, важното е да се пита, аз не да се дават отговор на въпроса.
Коларова обясни, че акцентът на референдума ще бъдат три въпроса – за мажоритарен вот, електронно и задължително гласуване.
Идеята на задължителното гласуване е да се минимизира влиянието на големите пари, които деформират начина, по който гласуват хората. Целта е по този начин се сложи край на контролирания, купения вот. Доколкото ние вече можем да движим парите си чрез електронни транзакции, съвсем резонно е да има и електронно гласуване – изпитана практика в Европа. Що се отнася до мажоритарния вот – има различни начини той да бъде формулиран, коментира Коларова.
Според политолога проф.Кръстева много е важно да имаме динамична избирателна система, която да се доближава до интересите на гражданите. И от друга страна е добре да знаем, че не избирателната система прекроява партийната система и решава изхода на изборите.
Що се отнася до това имаме ли нужда от промени в Конституцията, тя беше категорична: Конституцията трябва да се пипат отговорно, не на парче, защото тя основава демокрацията. Нова конституция означава преосноваване на демокрацията.
Още от България
Рязка промяна на времето, идват дъжд и сняг
Максималните температури ще са в широк диапазон - от 4°-6° в Софийско до 12°-14° в Източна България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г