Президентът Росен Плевнелиев беше удостоен с почетното звание "доктор хонорис кауза" на университета "Сункюнкуан". Това е най-старото висше училище в Република Корея и един от четирите най-големи университета в страната, съобщава БНТ.
Президентът днес завършва официалното си посещение в Южна Корея. По-рано той се срещна и с председателя на Националното събрание Чунг Уи-хва.
Росен Плевнелиев участва в българо-корейски бизнес форум, организиран от Корейската федерация на малките и средни предприятия. Бяха подписани двустранни документи в сферата на икономиката - меморандум за сътрудничество между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Корейската федерация на малките и средни предприятия; между Асоциацията на българските износители и Корейската асоциация на вносителите; между Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Федерацията на корейските индустрии.
Във втория ден от посещението си в Република Корея, президентът Росен Плевнелиев посети най-строго охраняваната граница в света – демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея. Тя се намира на около 40 км северно от Сеул.
Президентът Плевенлиев влезе в специалната постройка, единственото място за среща между представителите на Северна и Южна Корея, при нужда от преговори. По този начин Росен Плевнелиев стъпи и на територия на Северна Корея.
Зоната е създадена през 1953 след края на корейската война като буфер между двете държави. Казват, че това е мястото с най-голяма концентрация на тежко въоръжение в света – осеяно с противопехотни мини и оградено с бодлива тел. На самата граница войниците стоят от двете страни и се наблюдават.
Зоната се е превърнала в туристическа атракция от страна на Южна Корея. Всеки посетител трябва да подпише декларация, че е наясно, че навлиза във враждебна зона и има опасност да бъде ранен или убит.
“Зоната определено е с високо напрежение и съществува опасност за намиращите се тук. Зоната се посещава от 150 хиляди туристи на година, идват и много известни лица както от шоубизнеса, бейзболни звезди, така и президентът на САЩ, държавният секрет и министъра на отбраната на САЩ”, обясни Майор Дрепър.
В зоната има специално изискване и за облеклото – не може да се носят блузи с къси ръкави, кожени якета, за жените – високи токчета и къси поли. Всички фотообективи трябва да бъдат насочени само към Северна Корея. Тук е разположено единственото южнокорейско село – в него хората имат повече земя, не плащат данъци и се подпомагат от държавата, за да живеят тук.
Вечерно време обаче след 12 часа,те нямат право да излизат. Това е и място за пропаганда от Северна Корея – изградили са бляскаво селище, за което се твърди че е бутафорно, издигнат е пилон на 160 метра височина с знамето на Северна Корея. По време на посещението на президента Плевнелиев от страна на селото се звучеше пропагандна музика. Тъй като зоната няма човешка дейност, се е превърнала в резерват с уникална растителност и животински свят.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство