Сливането на НАП и митници – това няма да реши проблемите с контрабандата у нас. Нещо повече – двете структури няма да работят нормално, което ще доведе до хаос и още по-сериозни проблеми в този сектор. Това обяви по БНТ депутатът от БСП Корнелия Нинова.
Като член на парламентарната комисията за пенсионната реформа тя посочи, че докладът, който е трябвало да изготвят вече е готов. Той предстои да влезе за обсъждане в НС и има отношение не толкова към предложената пенсионна реформа на министър Калфин, колкото към политиката на министър Горанов, чиито намеренията са пенсионните вноски да се прехвърлят в Сребърния фонд, обясни Нинова.
По думите й, комисията е работила основно по въпросите и решаването на проблемите, които засягат близо 4.3 млн. българи, родени след 1960 година.
Нинова посочи три основни въпроса, с които се е занимавала комисията и на които са се опитали да намерят практически отговор и законодателна обосновка. Първият - Къде са парите от пенсионните вноски. Според справката, направена от 8-членната комисия тези пари, които са около 8 млрд, са вложени в държавни ценни книжа, в акции, закупени на борсата, в банки и корпоративни инструменти, в кеш и в имоти. Вторият важен въпрос за хората е какви допълнителни пари им носят тези вноски. След сериозен спор с бизнеса и правителството, са достигнали до извода, че реалната доходност е 1.46%. , което е незадоволително. Затова комисията е възложила да бъде изработена единна методика за изчисляване на доходността. И третият проблем е свързан с таксите, които по думите на Нинова, са твърде високи. Затова комисията се е ангажирала да изработи законодателни промени, с които да бъдат свалени таксите за бъдещите пенсионери.
Нинова открои и два много съществени проблема, които са на дневен ред за решаване. Първият е свързан с факта, че 178 милиона лева на български осигурени граждани, вместо да се намират в частните фондове по техни индивидуални партиди, са в НАП. Там има пари, които седят от 2001 г., посочи тя.
Според Нинова има различни хипотези за това. Едната е, че работодателите са превели парите на хората си, но не са подали към тях декларациите, с които посочват в кой фонд да отидат. Тогава НАП няма вина.
Другият случай е, меко казано, присвояване на парите на хората и ще трябва да се решава в парламентарната зала, коментира Корнелия Нинова.
Тя открои, че миналата година е важал закон, според който до 3 месеца трябва всеки човек да каже на НАП в кой фонд да му бъдат преведени парите и ако не се каже, НАП ги превежда служебно по частни фондове.
През декември ГЕРБ внасят промяна, с която ако до 3 месеца не се посочи в кой фонд да отидат парите, то те отиват в НОИ.
Заместник-председателя на “БСП – лява България”обясни, че този закон е влязъл в сила, но за да се приложи, трябва наредба към него.
Правителството отказа да приеме наредба и се получава, че старият закон е отменен, новият не е влязъл в сила и от началото на януари до сега 5000 души, които са си внесли вноските в НАП, не могат да предприемат нищо – нито им отиват парите в частни фондове, нито отиват в НОИ, коментира Корнелия Нинова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас