"Това не е подаване на ръка от ГЕРБ. Първо Реформаторският блок трябва да предложи човека, за да отговори ГЕРБ", каза Костов в интервю за "Дарик" по повод предложението на ГЕРБ Светослав Гаврийски да поеме БНБ.
Всъщност, какво казва ГЕРБ – хайде, вие, реформаторите, носете отговорността да не се допусне криза в банковата система, каза още бившият премиер в коментар на изказването на Бойко Борисов. Той обаче забравя, че преди месец сам се предлагаше по медиите, че може да спаси КТБ, а освен това лансираше Гаврийски като такъв експерт.
Според Иван Костов, който в момента е директор на Лаборатория за управление на рискове към Нов български университет, за да се реши проблемът с БНБ, се изисква "гигантско доверие", а "да натоварваш Реформаторския блок с подобна отговорност е обречено предложение" от страна на ГЕРБ.
"Това не е коалиционно поведение и аз не допускам по този начин г-н Гаврийски да приеме", е казва още Костов назидателно.
В интервюто си Костов заявява също, че "със сигурност акционерите (в КТБ) ще съдят БНБ и още по-сигурно е, че ще я осъдят за това, което е направила по отношение на КТБ". "В това не трябва да има никакво съмнение - колкото пъти съм предсказвал такива дела, не съм сбъркал нито веднъж. Това е огромен риск за страната, защото една осъдена БНБ ще срине рейтинга на страната и доверието на чуждестранните инвеститори", каза още Костов.
Според него начините за спасяване на КТБ са много и сега трябва да бъде избран най-оптималния от тях.
"Не може да се твърди от сериозни експерти, че бъдещето на банката няма да струва пари на данъкоплатеца – напротив, ще струва, тази щета вече е нанесена и може само да бъде минимализирана. Моят личен интерес към КТБ съвпада с публичния - данъкоплатецът ще плати много повече пари и държавата ще понесе много повече щети, ако не се оздрави банката", каза още Иван Костов.
Още от България
Протестиращи срещу Радев: Политиката на кабинета е рискова за страната, зависим е от Русия
Те изразиха недоволството си от прекомерния дефицит, заложен в бюджета, замразяването на обезщетенията за майчинство и закриването на Комисията по досиетата
София, Бургас, Варна и Пловдив официално поискаха домакинството на "Евровизия 2027"
Милена Милотинова заяви, че обществената телевизия търси не просто място за провеждане на най-голямото музикално събитие, а град-партньор, с който който заедно да извърви целия път до май 2027 година
Кабинетът няма договорка с „Литаско“, но от ПБ се надяват да избегнат арбитраж - снишавайки се пред Москва за санкциите
"Ние ценим работата на „Нефтохим“ и не искаме да я загубим като възможност"