28 Юни, 2026

КТБ платила близо 1 млрд. лева на вложители за 6 дни

КТБ платила близо 1 млрд. лева на вложители за 6 дни

След масирана атака от медии и правоохранителни органи срещу Корпоративна търговска банка, която, естествено, предизвика паническо теглене на депозити от нея, на 20 юни по обед БНБ реши да я постави под специален надзор. За отражението на събитията върху депозитите може да се съди по факта, че за шест дни Корпоративна банка е платила близо 1 млрд. лв. на граждани и фирми.

Подуправителят на БНБ Цветан Гунев е отказал да изпълни поръчка за съсипването на Корпоративна търговска банка с дата 13 юни, научи от свои източници "Банкеръ". Потвърдиха го и високопоставени лица от банковите среди, които са запознати с детайлите по случая. От надзорното управление в БНБ е било поискано да изфабрикува мотиви, на базата на които да бъдат наложени тежки санкции към КТБ, които на свой ред да доведат до въвеждането на квестори и до отстраняването на някои от сегашните й...

Според съобщението на БНБ руската "Внешторгбанк", която притежава 9.9% от акциите на Корпоративна банка, вече е заявила намеренията си да проведе разговори за подкрепа и покупка на дял в трезора. Ако те приключат успешно, Корпоративна банка може бързо да възстанови операциите си, а "Внешторгбанк" да стане нейният нов мажоритарен собственик.

По информация на в. "БАНКЕРЪ" от служители на КТБ около 25% от привлечения от банката ресурс е бил заявен за изтегляне, твърдят служители на самата кредитна институция. При такъв натиск нито една банка не може да издържи, независимо с каква ликвидност разполага и какви финансови показатели има. Затова на 20 юни в 11.40 часа изпълнителните директори на Корпоративна банка са поискали БНБ да я постави под режим на специален надзор поради изчерпване на ликвидността. След бързо заседание на УС на БНБ е взето решение Корпоративна банка да бъде поставено под особен надзор, правата на членовете на надзорния и на управителния й съвет, както и на акционерите й да бъдат отнети и управлението на банката да бъде поверено на квесторите Христина Стамова и Славяна Данаилова. Процедурата на специален надзор ще трае три месеца.

Сподели:
Божанов: Да предложиш бюджет,  нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня

Божанов: Да предложиш бюджет, нечуван от времето на Жан Виденов, е да си играеш с огъня

Изглежда Борисов и Пеевски по различни начини опитват да се предложат и полегнат на новата власт, коментира съпредседателят на "Да, България"

Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)

Първият протест срещу Радев: Вместо прогнозата за 20, събраха се 3000 протестиращи - Оставка! (видео)

Въпреки жегата и отпускарския сезон първият протестен митинг срещу управлението на "Прогресивна България" се оказа успешен - хората показаха, че не са съгласни с първите действия на новата власт

Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?

Иво Христов шашна депутатите – праща родните учени обратно в Русия?

Вицепремиерът заговори отново да бъде възстановено членството на България в Обединения институт за ядрени изследвания, към който вече сме натрупали огромна сметка

Коментари (0)