17 Април, 2026

Кунева чака България в Шенген през юни

Кунева чака България в Шенген през юни

Вицепремиерът Меглена Кунева очаква положително становище за присъединяването ни към Шенген по време на заседанието на Съвета по вътрешните работи на Европейския съюз, който ще се проведе в средата на юни. Ще концентрираме усилията си за влизане в Шенген по т.нар. "сини граници", или иначе казано по въздух и вода, обяви тя. Кунева настоя, че "не може Шенген да се държи като инструмент България да изпълнява други свои ангажименти", визирайки обвързването на членството ни в Шенген с механизма за сътрудничество и проверка. Според вицепремиера страната ни трябва да получи признание за усилията, които полага за реформа в съдебната система.

В най-скоро време Кунева ще информира Холандия и Финландия за всичко, което сме постигнали, обяви тя. На свое предстоящо посещение в Германия Цецка Цачева пък ще информира Германия за напредъка ни, каза Кунева и обясни, че именно в тази връзка е и днешната среща с Цачева. Според Меглена Кунева ще бъде хубаво законодателният орган да излезе с обща декларация за членството ни в Шенген.

Във връзка с предстоящите промени в Конституцията, според Кунева трябва да се сформира специална комисия в НС, която да обсъди всички въпроси. През май Меглена Кунева обеща да е готова и със законодателните основи за създаването на Антикорупционния орган, анонсиран от кабинета.

Сподели:

Коментари (0)

Динамично време - повече облаци в Южна България, на места ще превалява дъжд

Динамично време - повече облаци в Южна България, на места ще превалява дъжд

В събота през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Облачността ще се увеличи и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Борисов: Радев умно се промъкна между глупавите ПП-ДБ и ГЕРБ. Само мога да му кажа: „Браво!

Каквото са преценили, това да правят, но да е повече, отговори той по темата за купуването на гласове и призова: „Спирайте всички“.

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Общо 466 млн. евро по ПВУ са застрашени заради неизпълнение на реформи

Това съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер по европейските средства Мария Недина