Причина за искането е заради изтеклата информация, че премиерът Бойко Борисов, съотборниците му от футболен клуб „Витоша" (Биртсрица) и техните съперници от „Чавдар" (Етрополе) са летели с правителствения самолет за приятелски мач на стадион „Тича" във Варна.
От новата партия настояват обществото да получи цялата информация и по следните въпроси:
- На чие пряко подчинение е Авиоотряд 28 и кой подписва заповедта за изпълнение на полета, превозил отборите на "Витоша" - Бистрица и "Чавдар" - Етрополе?
- На какво законово основание е извършен полетът и как той е бил заплатен от футболен клуб без финансов отчет за изминалите три години и представлява ли това нарушение по смисъла на закона?
- На какво законово основание са извършени цитираните от премиера над 20 други полета и как са заплатени?
- Какви други полети е извършвал „Авиоотряд 28" за изминалите три години и на каква стойност е всеки един от тях?
„В Устройствения правилник на „Авиоотряд 28" ясно е регламентирано при какви условия могат да се използват правителствените самолети и хеликоптери, а именно: за полети със специално предназначение и за полети на министерства и на ведомства. Нито футболен отбор, макар и с картотекиран премиер в състава му, нито Българския футболен съюз, който е сдружение на футболни клубове, не покриват условията за използването на правителствен самолет, закупен със средствата на българските данъкоплатци.
На фона на задълбочаващата се криза, рекордни инфлация и безработица и предстоящо шоково поскъпване на основни хранителни продукти, сме свидетели на опита на премиера и на приятелския му кръг за неглижиране на случая, което ни дава повод да изразим съмнение, че посочената сума от 20 000 лева е реалната стойност на извършения курс", пише в съобщение на партията до медиите.
Още от България
Зеленски призна колко често плаче
"Винаги ми е тежко, когато връчвам ордени на майки и бащи, загубили децата си. В такива моменти действително често плача“, разказа украйнският президент
Европейският парламент гласува утре доклада за Северна Македония
По време на дебата в Страсбург български евродепутати коментираха текстовете в доклада и изпълнението на ангажиментите, заложени в преговорната рамка на Северна Македония с ЕС
Петър Москов: Нужен е общ кандидат-президент, не разказ кой ще пляска повече в неговата локва
Той напомни, че резултатът от досегашния подход е два президентски мандата за Радев и сега пълно мнозинство за ПБ: „Само идиоти или злонамерени хора правят това“