В много села в област Кърджали изборите за местна власт са предрешени, показва репортаж на Нова ТВ. В повече от половината от населените места има само по един кандидат за кмет и само от една партия. Резултатът е 186 служебни победители в цялата област.
"В малките населени места всички са рода и за да няма караници и спречквания на същинските избори, хората хем леко се измъкнаха, хем хитрувайки малко заобиколиха трудността на закона", коментира пред Нова тв Айдън Осман, дългогодишен кмет на община Черноочене.
Трудността на закона идва от последните промени в Изборния кодекс, който на практика удвои броя на бъдещите селски кметове в страната. Местните не крият, че намират това за безсмислено, защото в тези села най-често живеят по няколко десетки жители.
Новото законово положение роди и любопитни изборни предложения
Синан е на 21 години и до вчера е бил млада футболна надежда на Черноочене и стажант в горското стопанство. От днес той е кмет на село Бърза река и неговите около 50 жители. Синан има и управленски приоритет.
"Първо ще направя пътя. Пътят е много лош", сподели той. Административната част не му е много ясна и там ще разчита на помощ от големия кмет и от партията.
Досега бъдещият кмет не се задържал много в Бърза река. Подвизавал се в големите съседни Черноочене и Кърджали.
В качеството си на кмет обаче ще трябва да е вкъщи при майка си Найме, която одобрява решението му да влезе в политиката, а булката му Хайрие обобщава новата ситуация: "И да гласуваме, и да не гласуваме, то все е взето всичко".
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас