Тероризмът ще се засилва в европейските страни с големи мюсюлмански малцинства, а войните на или срещу тероризма ще предизвика нови и нови напрежения. На този фон България ще се превръща все повече в удобно предмостие за логистика и организация на удари срещу Европейския съюз.
Тезата е развита в извънредния доклад "Тези за риска от тероризъм" на Лабораторията за управление на рискове към Нов български университет, чийто директор е Иван Костов.
Докладът отчита терористичното нападение в редакцията на "Шарли ебдо", като го поставя в контекста на увеличаващите се провокации между различните общности и във веригата публични екзекуции, която има свойството на самоусилване, като в “най-уязвимите страни от ЕС се генерира най-яростният екстремизъм"
Според доклада тероризмът ще се засилва в европейските страни защото интеграцията на мюсюлманските малцинства там е предимно неуспешна, задълбочават се фрагментацията и отчуждението, а тази тенденция се засилва от вълните емигранти, прогонени от войните от Северна Африка и Близкия изток.
В него се отчитат също и последиците, които тези тенденции имат по отношение на България и нейната сигурност от терористични запахи.
"Задълбочаващата се социална и стопанска деградация на крайграничните територии на България и масовите нарушения на границата от нелегални имигранти ще ни превръщат все повече в удобно предмостие за логистика и организация на удари срещу ЕС; в "мека цел" – незащитена от терористични удари". Затова идеите за управлението на риска от тероризъм трябва да бъдат радикални.
"Ние, тук в Европа, трябва да си дадем сметка, че либертарианската глобализация фактически се чете от останалите като амбиция велики култури да бъдат лишавани от мястото им на световната историческа сцена, а огромни националности – от техния начин на живот и шансове за развитие. Това няма как да бъде наложено и никога няма да бъде прието. Нашата цивилизация трябва да спре пред чуждите врати, защото зад тях я чака сценарият на Самюъл Хънтингтън - за сблъсък на цивилизациите", се изтъква в доклада.
Според него войната срещу тероризма трябва да бъде спечелена чрез елиминиране на радикалния ислям като политическа идеология. А това трябва да започне от най-авторитетните в света религиозни водачи на мюсюлманите, които да направят мирен прочит на Корана.
Освен това самите мюсюлмански държави и политическите и духовни лидери са тези, които могат да фокусират точно усилията и да разграничат радикалните ислямисти от умерените мюсюлмани.
"Демокрацията е власт на мнозинствата, които уважават малцинствата, но не дотам, че да променят себе си и в този смисъл, трябва да се отхвърлят всички опити от страна на малцинствата да искат промяна на културата и традицията на мнозинствата. Те, малцинствата, трябва да бъдат реално интегрирани, а "реална интеграция има тогава, когато личният принос за общото благо и приходите на държавата е сравним (или е близо до) със средния на останалите граждани". Необходимо е да се изостави представата за интеграция на малцинствата като консумиране на права за безплатно образование и здравеопазване, за социална и пенсионна издръжка и евтини общински жилища", пише още в доклада.
Според доклада демокрацията е политически инструмент, който не е предназначен да възпира тероризма, а ефикасността му при решаването на етно-религиозни конфликти е несигурна.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.