Българи в Ню Йорк излизат на протест срещу промените в Изборния Кодекс, които отменят възможността за образуване на избирателни секции в чужбина.
"Ние смятаме, че промените в Изборния кодекс силно противоречат на демократичното управление на страната. Това е преврат срещу гражданското общество. Ние сме български граждани и е наше право да имаме възможността да гласуваме.
Призоваваме президента на Република България да наложи вето на новоприетия закон, върне за ново обсъждане текстовете, свързани с чл. 11-17 от Изборния кодекс, а народните представители в 43-то Народно събрание да отменят ограниченията за отваряне на избирателни секции в чужбина", настояват сънародниците ни от САЩ, цитирани от offnews.bg.
Междувременно българи от страната и чужбина изпратиха писмо до Росен Плевнелиев със същото искане за вето.
Българите в чужбина са с огромен потенциал и желание за работа в полза на родината, който по никакъв начин не се използва в момента. Напротив, вместо да се приобщават чрез осигуряване на по-сериозно участие в изборния процес, с този Изборен кодекс те се отчуждават и отблъскват, посочва писмото.
В писмото се настоява за вето на абсурдните предложения за закриване на секции и заличаване от списъци и създаване на район "Чужбина" с конкретен брой депутати, работещи за правата на гражданите извън страната.
Те напомнят и за петицията, подписана от над 5 хиляди души, в която всеки може да се включи.
Още от България
Евтим Милошев с прозрение: Постъпването на паричните потоци е голяма тежест в областта на културата
В бюджета за 2026 г. има увеличение от почти 34 млн. евро за култура, предстоят разговори за бюджета за 2027 г.
"Да, България" лансира нова идея - създаване на агенция по киберсигурност
Според Божидар Божанов хакери престъпници действат бързо и еднократно, с цел да спечелят пари. Но когато зад подобни атаки стоят държави - Русия, Китай, Иран, Северна Корея и др., хакерските групи остават дълго в пробитите системи
Любомир Николов: Фентанилът почти изцяло измести хероина, битката с наркотиците е наш приоритет
Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР допуска, че откритата лаборатория може да е единствената по рода си у нас