28 Ноември, 2024

Лазаров: Реформата в съдебната система не свършва с промените в Конституцията

Лазаров: Реформата в съдебната система не свършва с промените в Конституцията

Единствено с промени в Конституцията няма да се приключи реформата в съдебната система. Това заяви по БНР Димитър Лазаров от ГЕРБ, който беше избран за председател на парламентарната комисия за промени в Конституцията.

Според него трябва да се променят закони, свързани с дейността на съдебната власт, по отношение на прекия избор на представителите на магистратите във Висшия съдебен съвет (ВСС) и по посока на премахването на формализма при воденето на дела. 

Конституционната промени се съсредоточават в промени на начина на работата на ВСС и разделянето му на две колегии - съдийска и прокурорска, и премахването на конституционното изискване, въведено през 2007 година, за тайно гласуване при избирането, назначаването и повишаването на ранга на магистратите. Третото важно нещо, което се цели, е засилване на ролята на Инспектората.

Всичко това е част от реформата, която предстои да бъде направена в съдебната система. Само промяна на Конституцията не е достатъчна. Самата актуализирана стратегия за съдебната реформа беше подкрепена от почти всички партии, заявявайки, че имат желание да се проведе тази реформа. Показателно е това, че в комисията има представители на всички партии. Мисля, че бихме могли да намерим общ език и да покажем политическа воля в процеса на работа.

Промените на Конституцията е също и желание от страна на магистратите, заяви още Лазаров и допълни:

Странно е при избора на магистрати от ВСС да се гласува тайно. Знам, че има и други мнения - че ще има зависимости при явно гласуване, но зависимост може да има и при тайното гласуване.

Лазаров каза, че идната седмица ще се събере комисията и ще бъдат изготвени правила за работа ѝ и след по-малко от 2 месеца, вероятно, ще се достигне до резултат и обясни:

Преди около месец с представители на всички политически партии ние се спряхме на подхода да бъдат внесени текстовете комисията да работи по конкретни текстове. Конституционният срок е не по-рано от един и не повече от три месеца, но промени в Конституцията се приемат на три четения. 

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."