18 Април, 2026

Лекарка: Основният проблем в здравеопазването ни е обезверяването на съсловието

Лекарка: Основният проблем в здравеопазването ни е обезверяването на съсловието

Основният проблем в здравеопазването ни е обезверяването и срива в съзнанието на лекарите, че основната ни задача е свързана със здравето на пациентите. Това каза в ефира на БТВ коремният хирург от ИСУЛ д-р Цветелина Спиридонова. Количествените натрупвания под формата на обиди и ниско заплащане доведоха до качествени изменения. Ние гледаме да изпълняваме ред нормативни изисквания, а така грижата за пациента остава на заден план. 

Превръщаме се във функционери, а бидейки функционер, не можеш да бъдеш добър лекар, заяви д-р Спиридонова. Тя посочи, че на колегите й често се налага да обясняват дълго време на пациентите защо трябва да заплащат за консумативи, вместо просто да се съсредоточат върху медицинската дейност. Не е моя работа да анонсирам на пациента и да следя дали си е платил консумативите или не. Един добър мениджър на здравно заведение трябва да е осигурил възможностите за заплащане на консумативите. Към всяка болница трябва да има отговорен икономист. Така, ако се появят нерегламентирани плащания, те много бързо ще бъдат уловени и санкционирани, каза лекарката. Тя разказа, че понякога се чувства едва ли не като търговец на коли, тъй като пациенти я питали "докторе, не може ли на лизинг".

Сподели:

Коментари (0)

Пламен Павлов: Граф Игнатиев е чужденец и не е създавал никакъв национален идеал у нас

Пламен Павлов: Граф Игнатиев е чужденец и не е създавал никакъв национален идеал у нас

Той постави и тезата, че 20 април е напълно подходяща дата за национален празник. По думите на историка, Априлското въстание, макар и „прибързано“ и с недостатъци в подготовката, всъщност постига стратегически успех.

Светът с тревога следи изборите в България

Светът с тревога следи изборите в България

Десетки са публикациите в авторитетни издания като "Вашингтон пост" през последните дни, които поставят въпроса за чуждо влияние по време на тази предизборна кампания, включително и на свързани с Кремъл служби

В ЦИК не постъпват сигнали за сериозни нарушения в деня за размисъл

В ЦИК не постъпват сигнали за сериозни нарушения в деня за размисъл

В Централната избирателна комисия постъпват традиционните сигнали за предизборна агитация, но те се отнасят за "Фейсбук" профили. По закон социалните мрежи не подлежат на контрол.