24 Ноември, 2024

Левон Хампарцумян: Прокуратурата внася обвинение, но съдът ще каже има ли виновен за КТБ

Левон Хампарцумян: Прокуратурата внася обвинение, но съдът ще каже има ли виновен за КТБ

Левон Хампарцумян

Трябва да се стремим е да ставаме повече европейци, да реализираме проект за едно по-хомогенно общество, смята банкерът

Ролята на прокурорите е да формулират обвинение, а съдът решава дали то е обосновано или не. Моята роля не е да давам оценки и бележки по казуса КТБ. Имаме случай на недобросъвестни и парадоксални практики на управление на една банка, но дали има престъпление - ще каже съдът. Да коментираме нероден Петко е неуместно. Това каза в студиото на БНТ банкерът Левон Хампарцумян във връзка с очакването да бъде внесено обвинение за фалита на КТБ. 

Той посочи, че стенограмите се занимават с резултата от краха на КТБ, те ни показаха технологиите на властта. И като след всяка криза обществото приема мерки, за да не се повтори. Проблемът би бил по-малък, ако институциите са работили по-добре. В случая с КТБ те не са си свършили работата както трябва. Не вярвам обаче подобна криза да се повтори, посочи банкерът.

На въпрос на водещата кой трябва да понесе отговорността за фалита на КТБ, Хампарцумян бе лаконичен: Не бива да виним само собственика на банката като най-големия злодей..Голямата отговорност я понесохме всички ние с тези 4 млрд. лева публични пари, които са на цялото общество и които можехме да вложим в обществено полезни неща. Въпросът е, че можеше да не плащаме толкова много, ако проблемът беше забелязан по-рано.

Банкерът е убеден, че това, към което трябва да се стремим е да ставаме повече европейци и културно да се опитаме да създадем едно по-хомогенно общество, което сега е разделено на амбициозни и можещи хора и една голяма маса на необразовани и немотивирани хора. Такъв проект да направим.
Левон Хампарцумян не е особен оптимист и по отношение на реформите, които очакваме да се случат повече от 25 години.

Не виждам особена политическа воля за реформи, виждам повече декларации. Иска се доста голяма политическа решителност, свързано е с жертване на собствената политическа кариера и това никак не е лесно. А по отношение на сегашното управление - аз съм умерен оптимист, не трябва обаче да подценяваме възможности на хората, които сме избрали да ни управляват. Трябва като общество и индивиди да гоним успеха, а не да чакаме някой да ни го поднесе на тепсии, каза на финала банкерът. 

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас