7 Април, 2026

Третата част на „Аватар“ тръгва по екраните с екологично послание

Третата част на „Аватар“ тръгва по екраните с екологично послание

Джеймс Камерън, снимка: EPA/BGNES

В новия филм героите Джейк (Сам Уортингтън) и Нейтори (Зоуи Салдана) се опитват да възстановят живота си на Пандора след смъртта на сина си, отглеждайки трите си деца.

Третият филм от поредицата „Аватар“ – „Аватар: Огън и пепел“, излиза по кината през този месец. Това е още един визуален трилър с екологична тематика, предаде АФП.

Режисиран от Джеймс Камерън 16 години след първия филм, „Огън и пепел“ ще се излъчва на от 17 декември. Първият „Аватар“ реализира рекордна печалба от 2,9 млрд. долара в световния бокс офис, а „Пътят на водата“ спечели около 2,3 млрд. долара.

В новия филм героите Джейк (Сам Уортингтън) и Нейтори (Зоуи Салдана) се опитват да възстановят живота си на Пандора след смъртта на сина си, отглеждайки трите си деца, включително осиновената Кири (Сигърни Уивър) и човека Спайдър (Джак Чемпиън). Камерън описва семейството като „бежанци и имигранти, в които хората могат да се припознаят“.

Героите срещат нов противник – Народа на Пепелта, воден от Варанг (Ууна Чаплин). Този противник разкрива тъмна страна на На’ви, контрастираща с предишния им идеализиран образ.

Отново обаче жителите на Пандора се борят с хората от RDA, които искат да ловуват Тулкуните – гигантски морски същества, за да извлекат ценна субстанция. Историята носи силно екологично послание, като Уивър прави паралел с проблемите на нашия свят и страданията на океаните.

Снимките за втория и третия филм са проведени между 2017 и 2018 г., преди възхода на генеративния AI. Камерън използва своята „performance capture“ техника, за да прехвърли движенията на актьорите върху На’ви.

Реакциите на критиката са като цяло положителни, с похвали за визуалната част, макар сценарият и повторението на познати теми да са обект на критика. Камерън се шегува: „В живота си имам само около пет добри идеи, просто ги преработвам постоянно.“ /БГНЕС

 

Сподели:

Коментари (0)

Напусна ни странджанският славей Янка Рупкина

Напусна ни странджанският славей Янка Рупкина

Като част от трио „Българка“ тя покори света с българското народно пеене - нейният глас покорява и Джордж Харисън

Дъщерята на Шумахер наруши мълчанието - разказва за трагедията с легендата на Формула 1

Дъщерята на Шумахер наруши мълчанието - разказва за трагедията с легендата на Формула 1

За изпитанията, през които е преминала Джина Шумахер разказва документалния филм „Конски сили: Светът на Джина Шумахер“

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

Изповед на Михаил Белчев: Палав бях, но не ми личеше с тази ангелска муцунка..

"Една песен е сълза. Аз ако не я видя тая сълза в окото на този, който е срещу мен, аз винаги търся очите на този, който е срещу мен…"