"В момента Турция е изправена и пред изключително тежка икономическа криза и едновременно е на кръстопът, който е политически", коментира пред БНР бившият зам-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
"В момента - последните 6 месеца на 2016-а година, има срив с 48 процента на преките чуждестранни инвестиции в Турция, които са всъщност повлияни и от опита за преврат, и от атентатите, които се случват всяка седмица Отделно турската лира в последните две години е загубила 53 процента от стойността си. Всичко това го казвам като числа, защото турската икономика е изправена пред много сериозната невъзможност да финансира военните операции на Турция в Сирия, при все повече увеличаващите се разходи за вътрешна сигурност", смята той.
Според Керемедчиев, на Турция трябва да се помогне, защото тя е последният вал между това, което се случва в Близкия Изток, и Европа.
Керемедчиев обаче каза, че е съгласен с определенията за Ердоган като диктатор.
"Но политическа дестабилизация на Турция, която да се свърже с икономическо отслабване, е възможно най-лошото нещо, което може да се случи на Турция", беше категоричен анализаторът.
Във връзка с това той изтъкна важността на резултатите от предстоящите в много европейски страни избори.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен