"На Турция й се позволи да използва такъв тон и да има такова поведение още от подписването на споразумението за бежанците, което беше направено под натиска на канцлера Меркел и Германия. То постави ЕС в доста унизително положение и даде възможност на президента Ердоган да използва коза си, а именно заплаха за отваряне на границите и „наливане“ на бежански поток в европейските държави. Що се отнася до ситуацията между Холандия и Турция, паралелите с нашата страна са много. И докато Холандия действа с твърда ръка, то в България ние действаме меко и беззъбо", коментира пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи напрежението между Турция и Европейския съюз.
"Ердоган използва много добре този коз, който му подадоха и развива цялата си предизборна кампания в момента. Той обединява Турция, дори опозицията, срещу външния враг. Но не си дава сметка, че за пореден път показва, че Турция при ислямисткия режим е една неконтролируема държава, на която не може да се има доверие. А всяка непредвидимост е риск за сигурността на всички, включително и на европейците. Ердоган е наясно, че Турция няма път към Европа и ще си позволи всякакви думи", заяви Иво Иванов от Българското геополитическо дружество и допълни:
"Но има важен проблем пред него, а именно че турската икономика върви надолу, и най-вече турската лири, защото няма инвестиции. Затова не вярвам, че ще пусне бежанската вълна", заяви той.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България