"Не избирателна система е основният проблем на България, нито народният представител е роб или сервитьор. Той е самостаятелна личност, която взема суверенни решения. При демокрацията има мнозинства, не е възможно да се говори за цяло", коментира социологът Кънчо Стойчев.
"Ние току що проведохме експеримент на чужд гръб. Визирам френските избори. Разликата в "теглото" на мандатите заради мажоритарната система там е 18 пъти. Вмомента в България зад един депутат стоят 11-12 хиляди гласа, няма особени вариации", обясни проф. Михаил Константинов.
Според Кънчо Стойчев, мажоритарната система е "вредна" защото оставя много голям процент гласоподаватели непредставени и даде пример с десните партии.
По думите на проф. Константинов, не може да бъдат питани хората за тясно специализирани теми.
"На референдума хората казаха, че не харесват политическата класа, а не избирателната система", смята Стойчев.
"47 милиона струва един референдум и ще ги похарчим за нещо, което няма да оправи нещата. По-добре е да се запоне този дебат и да се стигне до разумно решение", коментира по повод нов референдум проф. Константинов и прогнозира, че най-вероятно ще се стигне до смесена избирателна система.
"Русия е 150 милиона, не може всички да знаят историята. Историческата истина е на наша страна по отношение на азбуката", каза още проф. Константинов.
"Това, че отделни руски политици си правят майтап с нас е друга тема, аз предлагам да не им обръщаме внимание", коментира той.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"