Омбудсманът Мая Манолова внесе днес в Народното събрание и Министерския съвет, с копие и до министъра на финансите Владислав Горанов, предложения за промени във Втория стълб на пенсионната система. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.
Повод да инициира законодателните промени са многобройните жалби на граждани, които ежедневно сигнализират за съществени непълноти в създадената нова законодателна уредба на Кодекса за социално осигуряване, в сила от 11 август 2015 г.
„Новата уредба на правото на промяна на осигурените лица в допълнителното задължително пенсионно осигуряване и преминаването във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване /ДОО/ предизвика силни вълнения сред осигурените. В администрацията на омбудсмана от м. август 2015 г. и след моето встъпване в длъжност като омбудсман на 20 октомври м.г и до сега продължават да се получават десетки писма, сигнали и предложения. Някои от тях са подписани от над 2000 граждани, в които настояват да сезирам Конституционния съд с искане за обявяване на противоконституционността на посочените изменения и допълнения на Кодекса за социално осигуряване“, се казва в писмото на омбудсмана.
Според Манолова съществуващите непълноти и неясноти в законовата уредба на осигурените лица в „Универсалния“ и „Професионалния“ пенсионен фонд на допълнителното задължително пенсионно осигуряване могат да бъдат преодолени единствено чрез законодателни промени. Затова, с цел да се гарантира конституционното право на гражданите на обществено осигуряване, тя предлага Народното събрание да завърши започнатите изменения.
Мая Манолова настоява изрично да се установи в закона, че изборът за промяна на осигуряването от осигуреното лице в допълнителното задължително осигуряване е свободен, основан на информирано писмено съгласие.
Омбудсманът препоръчва и да се създаде отделна точка в закона за въвеждане на легално определение що е то „информирано съгласие“. Тя предлага да се регламентира задължението на пенсионния фонд в 30-дневен срок от постъпване на писмено искане от всяко осигурено лице то да бъде информирано за набраните средства в „Универсалния пенсионен фонд“ или в „Професионалния пенсионен фонд“ по неговата лична партида. Омбудсманът иска НОИ да преизчислява пенсията за осигурителен стаж и възраст или по инвалидност и писмено да уведомява гражданите за нейния размер.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас