5 Април, 2026

Марешки безспорен фаворит в използването на език на омразата в кампанията за евроизборите

Марешки безспорен фаворит в използването на език на омразата в кампанията за евроизборите

Веселин Марешки

Мониторингът отчита езика на омразата в кампанията като непечеливш.

„Езикът на омразата е присъствал при всички партии в предизборната кампания. Това заяви пред БНР Стоянка Балова – изпълнителен директор на Института за социална интеграция, който днес ще представи резултата от наблюденията си по темата за използването на език на омразата в рамките на кампанията за ЕП.

„Безспорен призьор в нашето изследване за използване на език на омразата е Веселин Марешки. Неговият резултат - те нямат представител в ЕП. Той беше един от най-активните кандидати, обикаляше всички телевизионни формати и беше без абсолютно никаква „цедка“ в политическото си говорене. Силно изявени са още Георги Димов – водачът на „Атака“, Радан Кънев, Ангел Джамбазки, Елена Йончева“, коментира Балова.

Според нея ако дадена институция не бъде подтикната, това говорене остава безнаказано.

През последните години сме свидетели на неспособност от страна на политическите елити да управляват общественото мнение чрез умелото боравене с политически послания, смята Стоянка Балова. За изследването тя посочи:

„Наблюдавахме освен чистата форма на език на омразата, но и използването на агресивна лексика към опонентите си и индиректна обида. Всяко едно от трите срещаме във всяка политическа формация, без значение от политическата ориентация. Националистическите формации, като ВМРО и „Воля“, по-скоро търсеха политически дивиденти, докато другите се проявяваха в определени моменти, когато ситуацията беше в безпомощно състояние, за да надделеят над политическия противник“.

Според изследването електронните издания спомагат за разпространението на езика на омразата.

Сподели:

Коментари (0)

Как Русия присвоява духовното наследство на България: между исторически факти и имперски наративи

Как Русия присвоява духовното наследство на България: между исторически факти и имперски наративи

Истината не обслужва нито пропаганда, нито мит – тя изисква познание, контекст и интелектуална честност

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Тодор Тагарев: Украйна не само има козове, но става важна и за други

Бившият военен министър поздрави Володимир Зеленски за това, че предлага ефикасен и евтин начин на защита от иранските дронове там, където американците не предлагат нищо

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

След 70- годишно подчинение, България най-после излиза от орбитата на Москва

С подписването на споразумението между София и Киев страната ни скъсва с опеката на Кремъл и застана открито до Украйна