Система за ранно предупреждение за фалшиви новини и дезинформация създава Европейската комисия. Идеята е да се реагира превантивно, ако една фалшива новина тръгне от една държава и има опасност тя да бъде разпространена и в други. Как точно обаче ще се противодейства все още не е ясно.
Това обясни българският еврокомисар Мария Габриел. Нейният екип е инициатор за създаването на тази обща система. "Тези избори ще бъдат тест за работата ни срещу дезинформацията" каза още Габриел.
Всяка държава е била помолена да даде своя точка за контакт. България е определила вицепремиер Томислав Дончев. Други държави са посочили правителството си.
"Казвам НЕ на каквото и да е министерство на истината, казвам НЕ на каквато и да е цензура" уточни Габриел. Тя съобщи още, че в резултат на работата на нейния екип през януари Гугъл са премахнали 46 000 фалшиви акаунти, а през февруари - 20 000. От Фейсбук и Туитър обаче още нямало реакция. 61 млн. евро са заделени по програмата "Креативна Европа", а за борба с дезинформацията и в подкрепа на качествената журналистика.
Очаквайте утре след 8,00 часа голямо интервю с водача на листата на ГЕРБ за евроизборите Мария Габриел.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."