24 Ноември, 2024

Мартин Димитров пита: КОЙ толерира тютюневия бранш пред останалите?

Мартин Димитров пита: КОЙ толерира тютюневия бранш пред останалите?

Мартин Димитров коментира развитието в тютюневия бранш, след като Делян Пеевски лъсна като основен акционер в "Булгартабак". "Прави все по-силно впечатление специалното третиране на тютюневия бранш. Случиха се три неща едновременно", написа във Фейсбука си депутатът от редиците на Реформаторския блок. "В закона за акцизите са предвидени измервателни уреди за цигарите и алкохола. Целта е истински контрол. Уреди обаче няма, защото МФ не е поискало необходимото съгласие от ЕК вече 10 месеца. Новата акцизна политика фаворизира евтините цигари на двете действащи цигарени фабрики. В края на миналата година беше приет календар за промяна на акцизите, който тежко се нарушава 10 месеца по-късно. Черешката на тортата е, че минималните осигурителни прагове се вдигат за всички, но не и за тютюневия бранш. Съвпаденията са твърде много, за да са случайни", коментира Димитров. 

По-рано днес пък социалният министър Ивайло Калфин коментира, че осигурителните прагове в цигарения бранш няма да бъдат вдигани заради липсата на растеж в отрасъла. Повод за думите е че преди дни стана известно за административно увеличение на минималния осигурителен праг със 7.5% в 37 сектора на икономиката, в които браншовите сдружения на работодателите и синдикатите не са постигнали съгласие за размера на увеличението или изобщо не са преговаряли. Изключение е направено за цигарения бранш, където праговете остават на тазгодишното ниво.

Според Калфин процесът за определяне на осигурителните прагове е "напълно обективен". "Има 75 икономически области и в 48 сме се разбрали да не ги пипаме осигурителните прагове. В останалите не е имало въобще диалог между работодателите и синдикатите, а в пет области работодателите и синдикатите не са се разбрали за осигуровките. Там избрахме административно решение, базирано на данните за средната работна заплата и осигуровки за миналата година.

Калфин потвърди, че ще наложи административно договорения ръст от 7.5% и за 37 от общо 85 икономически дейности, за които не е постигната договорка. Той съобщи, че при всички дейности с изключение на производството на тютюневи изделия се отчита ръст на икономическите показатели – заетост, работни заплати, печалби. Липсата на ръст в тютюнопроизводството била причината била причината за изключението, направено на цигарения бранш.

"Де факто и ще се повишат и там вноските заради увеличаването на минималната работна заплата", добави Калфин.

Сподели:

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Донев

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"