"Лекарите идват и си отиват, а учителите по цял ден са сред ромите. Стресът при тях е много по-голям и трябва да се говори затова", заяви Юлиян Петров, председател на синдикат образование към КТ "Подкрепа".
"Учителите в ромските махали работят в една паралелна образователна система. Децата в тези махали са различни, защото много от тях не са социализирани. Те нямат елементарни познания как да се държат в общности и как да слушат госпожата. Масово в 4-5 клас децата в тези училища, в които ромските деца преобладават, не знаят български език. Те минават от клас в клас, защото е заложено да не повтарят. Проверката след 4-ти клас с външно оценяване не е обективна. С налучкване те изкарват теста и стигат и до 8 клас", коментира Петров.
Статистиката показва, че в първи клас има 20% ромски деца, а в 12-ти клас вече те са само 1%.
"Основният проблем е свързан с тяхната социална среда. Те говорят на майчин език и така идват в училище. Трудно учат български. Възпитанието на родителите не е достатъчно, за да се формира отношение към образованието като цяло. Родителите трудно мотивират децата си да идват редовно на училище. Учителите в тези училище работим под ежедневен стрес и напрежение", добави по темата Галина Сахиева, директор на 136-то Основно училище в столицата.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство