Урок за възникването на исляма в учебник по история за шести клас на издателство "Просвета" се превърна в поредната ябълка на раздора. Или поредната тв тема, която да вдига рейтинга?
В текста име цитати от Корана, в които се призовава мъжете да удрят непокорните жени и да се режат главите главите на неверниците, които не плащат джизие.
По темата в сутрешния блок на Би Ти Ви спориха доц. Александър Николов, историк от СУ "Св. Климент Охридски" , които е сред авторите на спорния учебник, проф. Христо Матанов, историк от СУ и заместник-главният мюфтия Бирали Мюмюн.
"Няма как да цензурираме Корана. Тези неща ги пише там", заяви авторът доц. Николов и продължи така.
"В нашата страна съжителстват няколко религии. Целта ни е да се сравнят трите основни религии. В християнството, в исляма и в юдаизма жената седи по-ниско в обществото. И в трите свещенни книги на религиите това е ясно записано. Учебникът не е за самостоятелно четене от учениците. Има учител, има книга за учителя. Учителят трябва да обясни, че в много ислямски страни мъжете не бият жените си и не са многоженци. Една такава страна е Турция примерно. Учителят трябва да обясни, че става въпрос за едни различни времена", даде пример историкът.
"Във всички учебници, в които се изучава исляма, има цитати от Корана. Наистина не можем да цензурираме нито Библията, нито Корана. Децата трябва да раберат, че говорим за 7-и век, когато е възникнал исляма. Тогава времената и нравите са били други. Колкото и да не ни харесват тези цитати те са от извора, а не са някаква интерпретация", обясни проф. Матанов, който също е автор на учебник по история.
"Имаше твърдения, че децата няма да разберат урока за джихад. това означава, че темата не е добре разработена и представена от учителя. Джихад не означава непременно рязане на глави", категоричен беше професорът..
"Мюсюлманчетата не искат да влизат в час, когато се изучават тези уроци", разкри Бирали Мюмюн. "След тези часове се усеща едно по-различно отношение към децата мюсюлмани. Наричат ги джихадисти, ислямисти и тн. Тези уроци не са подходящи. Тезите в тях са изкарани от контекста. Държавата трябва да се намеси и да има стандартизация на уроците за религия", категоричен беше заместник-главният мюфтия.
"Децата християни също могат да се почувстват засеганти, когато се стигне до урока за инквизицията. Тогава те могат да бъдат наричани инквизитори. ", отговори му проф. Матанов.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"