„По-амбициозно, дами и господа! Ако някой смята, че ще се откажа, разочаровам, изплаша, че законът за антикорупцията не се прие, жестоко се мами. Това не е закон от Кунева, това е закон, минал през МС, и влязъл в Народното събрание с подписа на премиера Борисов на 30-ти юни. Това каза пред Фокус вицепремиерът и лидер на ДБГ Меглена Кунева. По думите й, едно е да се обяснява, че антикорупцията е приоритет, а в същото време да се оставя на закона два часа в последния ден на парламентарната сесия и то след 1 месец предстой в Народното събрание.
„Това единомислие в Министерския съвет, с моите колеги от кабинета, по Закона за антикорупцията, ми даде възможност да подчертавам пред посланиците, че има сериозна политическа воля зад него. Днес се даде друг знак“, добави Меглена Кунева. Тя обясни, че е направено максималното от нейна страна всички политически сили да се присъединят „към коалицията на желаещите, не на нежелаещите“. „Корупцията е най-тежкият въпрос за страната. Да се правим, че има съдебна реформа без борба с корупцията, няма да допусна нито като политик, нито като вицепремиер“, добави още вицепремиерът. На въпрос как това ще се отрази на влизането в Шенген, Меглена Кунева каза, че няма да ползва Шенген за „плашило“. Защото България е изпълнила критериите и трябва да влезе в Шенген, подчерта вицепремиерът. „От 8 страни с възражения, остана да убедим една, но със знаци като днешния оставаме с по-малко аргументи и положителни послания за страната ни“, добави Кунева. По думите й, влизането в Шенген няма връзка с оценката на правосъдието и вътрешния ред от ЕК по Мониторинговия механизъм, чиято мисия идва през септември у нас. „Нямам какво да кажа в ЕК, ако законът не мине ударно първата седмица на новата сесия. Винаги съм подчертавала успехите на страната си, но няма да измислям факти, защото създаването на фалшива реалност няма да помогне и никой не вярва на това в Европа“, категорична бе Меглена Кунева. Според вицепремиера, понеже нито една политическа сила няма как да заяви, че е против антикорупцията, се посочват какви ли не аргументи, но фактите са, че днес България пропусна да даде ясен знак, че има политическа воля да се бори с корупцията. Кунева подчерта, че и при промените в Конституцията, и при референдума, и при избора на омбудсман и на подуправители на БНБ са се ползвали всякакви тактики като неясно гласуване, отлагане, питания и замитане на проблема. „Да се имитира политическа воля през отлагане е крайно фалшиво и неполезно за страната“, каза още тя и добави, че именно тази липса на справедливост принуждава хиляди хора да напускат България. По думите на Меглена Кунева, не може хем в общ пазар с ЕС, хем корупция, защото в ЕС не се търпи такъв двоен стандарт. Тя призова политическите сили от управляващото мнозинство за нареждане на приоритетите, по-висока политическа амбиция и по-малко страх в осъществяване на реформите, обещани на гражданите.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"