8 Юли, 2026

Менда Стоянова: БСП "експлоатира" числата, както й е удобно

Менда Стоянова: БСП "експлоатира" числата, както й е удобно

Актуализацията на бюджета не е предизборна приумица на ГЕРБ или на президента. Това каза в интервю за предаването на БНТ „Денят започва” Менда Стоянова, депутат от ГЕРБ. Тя заяви, че няма повече политика, отколкото числа в искането за актуализация на бюджета.

„Следващите три месеца ще управлява служебно правителство, или повече от три, защото мандатът на едно служебно правителство може да продължи и повече. Това е безвремието на държавата. За тези месеци трябва да има достатъчен ресурс, за да може държавата да продължи да работи нормално. Първото е бюджетът на НЗОК. Правителството е преценило, че там трябва да има допълнително пари и гилдията казва, че ако това не се осигури, ще спрат безплатните лекарства. Другият сериозен аргумент е банковата криза в КТБ. На 21 септември изтича срокът, в който квестурата трябва да приключи. И ако тя каже, че банката има сериозен недостиг на капитал, държавата трябва да осигури милиард и половина лева, плюс два милиарда и сто от Фонда за гарантиране на вземанията, за да се платят гарантираните влогове.

БСП има една цел и аз напълно ги разбирам, която те много успешно експлоатираха 2009 година – в момента, в който предадат мандата, правителството взема едни числа и после ги размахва. Сега ще размахват следващите четири години, че фискалният резерв е 8 милиарда. Но тук е голямата лъжа. 8 милиарда резерв е само число, но не трябва да забравяме, че вътре в това число има 3 милиарда, които само преди 10 дни дойдоха от европейската облигация заем и още 1 милиард и 300, които в момента правителството тегли. Тези две цифри означават 4 милиарда и 300 минус от този резерв. И тук не трябва да се прави спекулация с тези числа. Аз призовавам да се гледа държавнически на кризата в КТБ“, каза още Менда Стоянова. 

Сподели:
Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки

"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем

Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът

Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване

Коментари (0)