„Към всеки текст, който се предлага, се подхожда със съмнение, защото законът може да се тълкува по различен начин или да попадне в ръцете на хора, които могат да злоупотребят с него”. Това заяви Методи Андреев пред БТВ по повод промените в Закона за електронните съобщения, който позволява да бъде следена кореспонденцията ни в интернет и да бъдат подслушвани телефоните.
„Ако по този начин се предотвратяват престъпления, нека се ограничават свободите отчасти и да се следят трафичните данни, но в България не е така, тук се злоупотребява. Ако може да се спаси човешки живот или тежка загуба на семейство, аз нямам нищо против да бъде използвано СРС. Такива текстове обаче обикновено служат и за политически цели. Един депутат предложи много добър текст – ако аз съм заплашен, защо да не бъда предупреден, че личните ми данни ще бъдат публикувани в интернет”, коментира Андреев, който е член на Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения.
„Законът е правен в час по трудово обучение. Трябва да се запише, че трафичните данни могат да се ползват докато му дойде времето”, допълни бившият правосъден министър Емануил Йорданов.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."