„Когато едно циганско момче мине през казармата, то във всеки случай ще излезе грамотно от там. Лично аз съм ограмотявал цигани като бях в казармата. Те за 2-3 месеца се научиха да четат и пишат. Това трябва да се случи и сега. Това заяви проф. Михаил Константинов по повод напрежението в с. Гърмен, цитиран от „Фокус”.
"Гърмен е само една от многото горещи точки. Проблемът е предизвикан от това, че в момента в живота навлезе едно напълно неграмотно поколение от 15 до 25-годишни хора, родени след промените. За съжаление, демократичната власт не успя да ги ограмоти”, допълва експертът. „През 19-ти век те са се прехвърлили в гостоприемната Османска империя по това време, която ги е заселила в земите на румънци и българи. Затова предлагам да се върне казармата като вид обучение за някои и като вид ограмотяване за други. Не разбира се, в нейната двугодишна форма от времето на социализма, но някакъв срок казарма е абсолютно необходим”, подчерта проф. Константинов.
"Съвременният живот демонстрира някои изисквания. Едно от тях е грамотността. Един неграмотен човек няма какво да прави в съвременния разумен свят. Другото са особеностите на циганските гета. Един циганин като го извадите от гетото, се вижда, че той е нормален човек, започва да работи, да си праща децата на училище и да живее като българин. Циганинът в гетото обаче е нещо страшно”, обясни проф. Константинов
„Гетоизацията, която допуснахме да се случи е нещо много неприятно и трябва да се отървем от нея. Може да звучи банално, но единствено и само някакъв вид образование за тези хора е необходимо. Всичко друго е бошлаф. Така наречените интеграции, са пълна боза, пълна глупост. Те служат единствено някои цигански фондации да забогатяват и някои мръсни съвести да се препират. Много е просто мръсната съвест на западняците да се опере, като почнат да им дават пари за циганите, които те самите не щат”, допълни проф. Константинов.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"