Пламен Орешарски застана зад идеята за банкова ваканция , лансирана на консултациите при президента по време на кризата с КТБ, заяви в интервю за "Преса" председателят на БСП Михаил Миков.
Той няма място в листите на партията, защото в последните месеци политиката на ръководеното от него правителство значително се отклоняваше от това, заради което бяхме поели управленски отговорности и коалиционни компромиси. Предложението за актуализацията на бюджета не само не отговаряше на действителното състояние на държавните финанси, но открито обслужваше тези, които искат да нарисуват един голям провал на правителството, ръководено от самия Орешарски. Въпреки това той подписа законопроекта противно на собствената си преценка, че актуализация всъщност не се налага. Можеше да попита преди това и да даде по-сериозни аргументи. Има и други неща, но не бива да се връщаме назад. Разминахме се и в позициите за банковата ваканция. Ние категорично смятахме, че тези мерки не са необходими и ще парализират българската икономика. Добре е, че макар и изолирана в усилията си спрямо другите партии, президента и БНБ, БСП все пак успя да защити в този труден спор своята позиция, която се оказа правилна и за цялата държава. Има и други неща, но не бива да се връщаме назад.
Експредседателят на НС няма добро мнение и за финансовия министър Петър Чобанов, който изненадващо премина в редиците на ДПС като водач. "Нямам високо мнение за ренегатството. Но г-н Чобанов, както и всеки гражданин, има право на свободен избор. При всички случаи обаче това поведение до голяма степен обяснява поведението на финансовия министър в последните месеци на правителството на Пламен Орешарски. В крайна сметка затова са изборите и аз вярвам, че гражданите ще направят правилна преценка за всички онези, които номадстват в политиката, които на всеки избори се явяват от различна партия и застават зад разноидейна платформа"
Според Миков промяната в столетницата е очевадна, а нападките, че парламентарната номенклатура е непоклатима са напълно неоснователни.
"Сериозните партии не разчитат на политици еднодневки. Кадрите, които могат да превръщат лозунгите от партийните форуми в реална политика, се изграждат с години. Време е нужно да реализират представителство, да станат разпознаваеми както вътре в партията, така и в обществото. В БСП гледаме на депутатите не като на натискачи на копчета по партийна директива, а като на екип, в който партийната роля и експертният принос са равностойни. Много често през последните 10-15 години се лансираше темата за новите лица, като се внушаваше, че старите непременно са излишни. Но видяхме и обратното. Нови лица, на които след един мандат в парламента не научихме имената, не им чухме гласовете. Защото политиката беше подменена от пиара. Търсейки баланса, можем да кажем, че в листите на БСП има обновление, но има и значителна доза приемственост, която да гарантира последователност в политиката, но мислим и за капацитета на народните представители да реализират тази политика.Такъв например е ректорът на университета в Русе Христо Белоев, който има изключителен авторитет в академичната общност. Таско Ерменков е ново лице като водач. Той се доказа за една година като депутат и експерт по енергетика и сега води листата в един важен район - Сливен.
Време е да свалим от употреба мита за сянката на стария лидер и дърпането на конците. Станишев има думата като всеки член на Националния съвет и тъкмо на неговите заседания той ясно заяви позицията както за водачите, така и въобще за процеса на номинациите в листите. Натиск не е имало. И какво означава свой човек? Отборът е на партията и той трябва да представлява политиката на партията и на хората, които гласуват за нея.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген