27 Ноември, 2024

Министър на Орешарски източил 15 000 евро от френската социална система

Министър на Орешарски източил 15 000 евро от френската социална система

 

Според публикация на сайта “Биволъ” Данов е получавал помощи за безработен във Франция, докато е преподавал и въртял бизнес в България през 2004-2005 година.

Арх. Иван Данов пристигнал в Париж през лятото на 2004 г., регистрирал се адресно при свои скорошни познати, записал се на борсата за безработни и започнал да получава социални помощи в размер около 1850 евро месечно.

В официалната си биография, публикувана на сайта на Министерски съвет, за този период се посочва:

1984-2006 г. - асистент, старши асистент и главен асистент в катедра "Жилищни сгради" в УАСГ, София

1992-2005 г. - архитект, главен архитект, ръководител на проекти, технически директор и ръководител на проектирането във Великобритания, Германия и Франция от 2005 г. - управител на "Арх. Данов и партньори" ЕООД и "Данов Дизайн" ЕООД.

Според френското законодателство получаването на социални помощи за безработица е право, което е свързано с ясно дефинирани задължения: лицето "ефективно и перманентно" да търси работа във Франция и да "живее постоянно на територията, на която се прилага конвенцията за застраховката срещу безработица", посочва "Биволъ”. Освен това безработният трябва всеки месец да декларира, че е на разположение и си търси работа, а ако пропусне, санкцията е светкавична и в края на месеца той не получава нищо.

Според публикацията обаче, в деня, в който Данов получил известие, че му се отпускат помощи, на 29.09.2004 г. той хваща самолета за България.

"В края на октомври отскача до френската столица за интервю за работа и се връща на 6 ноември 2004. След това не е напускал страната до 29 март 2005, когато заминава за Франция за 4 дни, колкото да се яви на "спявка" в бюрото по заетостта. Отново отскача до Франция на 20 април за 7 дни. Общо за времето, през което е получавал помощи като безработен, той е пребивавал във Франция само 17 дни", твърди "Биволъ".

В България арх. Данов започва да преподава в УАСГ, където е бил асистент преди да замине да работи в чужбина.

"В чужбина винаги съм работил като архитект и шеф на проекти", казал той по телефона за Биволъ. Данов разказал също, че след отпуската си през август 2004 г. си е намерил друга работа в България, а по-късно е започнал да преподава в УАСГ. Фирмените регистри показвали също, че на 10 март 2005 Данов регистрира фирмата "Данов и партньори".

"Така излиза черно на бяло, че Данов е получавал помощи за безработен във Франция, докато е преподавал и въртял бизнес в България. В същото време е декларирал, че живее и търси работа във Франция, което не отговаря на истината. Данов получава помощи до юни 2005, когато е отписан от бюрото по труда, защото пропуснал да си подаде декларацията. Общо в сметката му са влезли неправомерно 14.707,50 евро от солидарния фонд на френските трудещи се", посочва изданието.

"Биволъ" пише още, че има и наказателен състав, защото са подавани декларации с невярно съдържание, чрез които лицето се е облагодетелствало със значителна сума държавни пари. Френският наказателен кодекс предвижда за това престъпление пет години затвор и 37500 евро глоба. Съдебната практика обаче била по-милостива.

"За щастие на българския министър, той няма как да бъде осъден на затвор, тъй като е изминала 5 годишната давност. Френската служба по заетостта обаче може да го осъди да върне парите, получени докато е живял в България, плюс лихвите и сериозна глоба. Давността за тези прегрешения е 10 години", пише "Биволъ".

 

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"