По отношение на съдебната система има много работа за вършене. Вървим към съдебна реформа, която трябва да ни гарантира една ефективно работеща съдебна система. Националният интерес е да бъде премахнат мониторинговия механизъм, но преди всичко трябва да постигнем една бърза, ефективна и справедлива съдебна система. Затова съдебната реформа е от първостепенно значение за нас и трябва да бъде осъществена от българските институции. Това коментира в ефира на БНТ външният министър Даниел Митов.
Той обърна внимание на особеностите на хибридната война, която се води през последните години у нас.
В хибридната война, която се води в България присъства особено силно информационният елемент. Публикува се много често невярна, фалшива и лъжлива информация. Води се безсрамна кампания, като една лъжа се мултиплицира от разни медии. Това изсмуква енергията на бълагрските институции и разколебава европейския избор на България. Ние сме обект на такъв тип пропагандна война.
Подобен подход съществува на много места, може да дойде от много страни, но в случая може всеки да си направи извод чии интереси обслужва подобна информация. Подобни лъжливи послания оформят общественото мнение, а образованието е негов коректив, аргументира опасенията си първият ни дипломат.
Що се отнася до двустранните отношения на България с Турция, той посочи, че не е нужно те да бъдат помрачавани, защото имаме да решаваме много важни въпроси, много различни формати, които трябва да се изчистят по отношение на бежанската криза, на газовите връзки, инфраструктурните и икономически отношения. Затова те няма нужда да бъдат помрачавани.
Министър Митов бе категоричен, че нито той, нито енергийният министър са предприемали някакви стъпки за възобновяването на преговорите за „Южен поток“. Той изтъкна, че на този етап България работи за диверсификацията на газовите доставки.
За проект Посейдон ние сме информирани, но нищо повече. Освен това засега има само подписан меморандум. Ние водим разговори за създаването на газов хъб, за нас най-важното е диверсификацията на доставките на газ, да не сме зависим от един единствен източник, както е в момента. Всички наши усилия са в тази посока. Ние сме готови да участваме във всякакви разговори за създаването на такъв газов разпределител, който създава и среда за либерален пазар на газа, обясни Митов.
Външният министър засегна и изключително актуалния проблем с бежанската криза. Той сподели, че има известен напредък в търсенето на решение за овладяване на мигрантски поток след започналите преговори между ЕС и Турция, която вече е поела и конкретни ангажименти. Дипломатът обаче подчерта, че на следващия съвет на външните министри ще постави ясно въпроса за опазването на външните сухопътни граници на съюза и стартирането на мерки, които да предотвратят превръщането на Черно море в коридор за трафикантите. Вторият важен момент е свързан с либерализацията на визовия режим за турските граждани, което е в пряка връзка с договора за реадмисия между България и Турция, който трябва да бъде обект на мониторинг от страна на ЕС.
По отношение на предстоящия референдум във Великобритания, първият ни дипломат подчерта, че е оптимист и повече вярва, че Великобритания ще остане в Евросъюза, въпреки голямата съпротива сред британците.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.