Така въпреки желанието на живеещите във Великобритания българи там няма да има повече от 35 секции, за всяка от които пък трябва да има подадени най-малко 60 заявления за гласуване. Министерството на външните работи се вмества в параметрите, дадени от Изборния кодекс, и не може да разкрива повече секции от предвидените там. Това обяви в сутрешния блок на Нова телевизия външният министър Даниел Митов.
Митов предупреди, че конкретно там хората може да очакват гласуването да минава бавно заради необходимостта имена да се допълват на място в избирателните списъци. В Германия избирателни секции ще има в посолството и консулствата както и в офисите на почетните консули. На тези избори обаче България е получила отказ да се правят секции извън тези места. Външният министър обясни, че досега това е било по-скоро изключение и в момента не се разрешава заради това, че Германия не може да се ангажира с гарантиране на сигурността извън тези места и освен това не иска да създава прецедент спрямо други държави.
Така на президентските избори и референдума на 6 ноември ще може да се гласува само в осем града. За сравнение на парламентарните избори през 2014 година в Германия българите гласуваха в 16 града. Министерството на външните работи е препоръчало на ЦИК да не отваря секции в държави като Северна Корея, защото няма смисъл и в други като Сирия и Либия, защото не може да се гарантира стабилността.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."