24 Ноември, 2024

Митрополит Кирил поема църквата до избора на патриарх

Митрополит Кирил поема църквата до избора на патриарх

Заседанието на Светия Синод се ръководи от Великотърновския митрополит Григорий, като най-старшия член на намаления състав на Светия синод.

Вотът е бил таен. Това е тежък кръст и висока отговорност, посочи на излизане от синода богословът проф. Иван Желев.

Именно временният наместник трябва да подготви провеждането на общоцърковен събор, на който да бъде избран новият духовен глава на БПЦ. Това трябва да стане не по-късно от март месец.

Според устава седмица преди събора, Светият Синод трябва да номинира трима митрополити, от които съборът да избере новия патриарх.

За патриарх може да бъде избран митрополит с най-малко 5-годишен стаж, навършил 50-годишна възраст.

При днешния избор най-вероятно се е гласувало по старшинство. Най-старшият - митрополит Калиник е болен, митрополит Йоникий най-вероятно е отказал, Дометиан може би също. Четвъртият по старшинство е дядо Кирил, който най-вероятно е приел, предположи Желев.

Богословът не смята, че днешният избор на наместник предопределя избора на бъдещия патриарх.

Проф. Желев си позволи да критикува дядо Григорий, който организира погребението на патриарх Максим за неуредиците около церемонията. Според него не е трябвало Григорий да отказва да държи реч в храм-паметника „Александър Невски", а вместо него да говорят вселенският патриарх и митрополит Николай.

Освен това в Троянския манастир също не е имало прощално слово. Църква е църква на словото, изтъкна Желев.

Според богословът би могло да има четири номинации  за следващ патриарх - на ловченския митрополит Гавраиил,  на американско-австралийския Йосиф,  на дядо Неофит от Русе и на сливенския митрополит Йоаникий.

Желев подчерта, че е голяма отговорност да си патриарх. Приближените до митрополит Неофит, който от години е с разклатено здраве, му казали: Владико, ние те искаме жив, не патриарх. За това и богословът очаква отводи след официалните номинации. 

Проф. Желев не пропусна възможността да коментира пловдивския митрополит Николай, с когото отдавна имат сериозен сблъсък на позиции. По думите му в синода има едно лоби - това около Николай, което винаги се противопоставя на другите митрополити. 

Без да посочва имена, Желев спомена, че тази сутрин един митрополит влязъл в кабинета на друг, за да му каже как да гласува, което е обезпокоително. Нещо повече, богословът предупреди, че има тлеещо огнище на разкол,  намеквайки вероятно за  алтернативния синод на митрополит Инокентий, който отново подаде документи за нова регистрация в Софийския градски съд и в Дирекцията по вероизповеданията.

Според професора, ако разколниците се регистрират като друга православна църква в България, тя ще стане убежище на хора, които нарушават устава на БПЦ. 

Професор Желев обаче изказа съмнение отцепниците действително да са направили постъпки за регистрация в съда. Според него изказването на разколниците цели просто привличане на внимание, защото досега те са имали възможност да се регистрират като вероизповедание.

Желев изтъкна, че твърденията, че църквата разполага с апетитни имоти и това я прави много богата, са спекулации. 

Вярно е, че църквата има много имоти, вярно е също така, че те не бяха върнати - до голяма степен по вина на църковните настоятелства. Има и какво още да се желае и по отношение на стопанисване на имотите, каза още богословът. 

Според него обаче винаги има някой с какво да се облажи срещу подкрепата за един или друг човек.

Припомняме, в социалната мрежа Facebook се появи група срещу избирането на митрополит Николай за глава на Българската православна църква.

 

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство