2 Февруари, 2026

Мохамед Узункъш: ДПС не може да представлява турците, всеки несъгласен с тях е обявен за враг

Мохамед Узункъш: ДПС не може да представлява турците, всеки несъгласен с тях е обявен за враг

Мохамед Узункъш, снимка: Вилдан Байрямова

Фалшивият елит на тази партия се крие зад истинските жертви на Възродителния процес, казва лидерът на нелегалната организация „Дългата зима“

Новият елит на ДПС  върви в съвсем грешен път. След разцепването на партията на етническите турци пред две години, днес все по-ясно се вижда, че нямат шанс да продължат да бъдат монополист над правата и свободите в България. Това заяви пред Faktor.bg Мохамед Узункъш -  лидер на нелегалната организация „Дългата зима“ и бивш политически затворник в комунистическа България.

Узункъш е отново в родния кърджалийски край, за да участва на възпоменанията, в памет на жертвите на Възродителния процес и насилствената смяна на имената на турците от режима на Тодор Живков.

Политическият елит на ДПС продължава да се крие зад истински репресираните турци в годините на тоталитаризма. Използват жертвите и репресираните за политическия си проект,  без 28 години да направят нещо реално за тези хора. Цялата политика на ДПС е само формални обещания, без никакъв практически смисъл, казва политическият затворник.

Той е скандализиран от изявленията на оперативния лидер на ДПС Мустафа Карадайъ, произнесени на 26 декември в с. Могиляне, където през 1984, в първите дни на насилствената смяна на имената на турците падат и първите жертви.

Карадайъ твърди, че са либерална партия, демократична, но в същото време дидактично предупреждава, че тези, които се отцепват от тях и не са с  ДПС, са им врагове. Този  самозван лидер няколко пъти повтори думата „врагове“. Това са тоталитарни призиви, нямащи нищо общо с либерализма и демокрацията. Нищо не е усвоил от Доган, той не би използвал подобна лексика. С такива крайни призиви съвсем не вярвам, че днешният „елит“ на ДПС ще успее да измие лицето си пред разочарованите избиратели и да ги върне при себе си. Тази партия няма никакви намерения да се реформира.

Продължават да разделят хората,

жертвите на Възродителния процес и семействата им не бяха поканени на възпоменанията. Тези паметни митинги днес се използват от депесарите единствено за лична партийна пропаганда, а трябва да се общонационални възпоменания, без партийни знамена и лозунги. Защото българските турци първи надигнаха глава срещу режима на Живков и ускориха със съпротивата си падането му.

Но 28 години, след погрома на комунизма няма нито един осъден дори и морално за убийствата и репресираните по лагери и затвори. Основната отговорност за това носи елитът на ДПС, който не направи нищо, за да има справедливост. Участниците в антикомунистическата съпротива днес се използват от този фалшив елит единствено за личното им политическо оцеляване.  Така се случи и на тазгодишните възпоменателни митинги. Депесарите ме поканиха на трибуната, за да ме види с тях народът. Но ме искаха да съм като на витрина, като мълчалив манекен, не ми дадоха думата да говоря, защото ги е страх какво ще кажа, защото не могат да ме контролират. А щях да говоря за приятелите и събратята, които оставиха младостта си по лагерите и затворите. Днес имената им са забравени, историята на съпротивата е пренаписана и измислена. Днес ДПС говори абстрактно за някакви борци.

Щях да възроптая, че в центъра на Бенковски – селищната система, от която тръгна първата съпротива срещу Възродителния процес, вместо паметник на жертвите, са поставили статуя на конник, който излива вино. Този паметник няма връзка с нашия край, а с гръцката митология. Лоши спомени буди и името Бенковски. Да, то е на национален революционер, но комунистите го използваха подло в пропагандата си срещу турския етнос. Днес това име навява страх за хората, но не и за върхушката на ДПС, която през целия демократичен преход единствено работеше, за да запази статуквото на комунистите, преродили се в социалисти. Самият аз продължавам да живея в Бенковски на ул. „Христо Михайлов“. Какво общо има този комунистически терорист с едно турско село в Родопите? Даже градът, кръстен от БКП на негово име, вече е преименуван. Но управниците в този край, които от години са единствено от ДПС, не смятат това за проблем, защото сигурно комунистическата идеология продължава да им е скъпа и свидна. Да не говорим, че в селските съвети и държавните институции продължават в много списъци хората да фигурират с насилствено наложените им от комунистите имена. Но ДПС е глухо и сляпо за тези истини, а това е най-сигурният показател, че са се отчуждили от тези, които са техни избиратели. Кой тогава им дава право да имат претенцията да представляват монополно турците и мюсюлманите в България, пита с гняв бившият политически затворник.

Сподели:

Коментари (0)

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

Борислав Гуцанов напира за лидер на БСП

По думите му предстоящият Конгрес има ключова роля за избора на председател, който да изведе социалистите от кризата и да върне доверието към Столетницата

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е  3,1% от БВП

България успя да задържи дефицита до 6,8 млрд. лева, което е 3,1% от БВП

Общият размер на дълга през годината достига до над 61 млрд. лева, а фискалният резерв - над 17 млрд

Надежда Йорданова: Служебният кабинет да предложи нов временно изпълняващ функциите главен прокурор

Надежда Йорданова: Служебният кабинет да предложи нов временно изпълняващ функциите главен прокурор

Президентът Илияна Йотова да наложи вето на промените в Изборния кодекс, с които се лимитира броят на изборните секции в страни извън Европейския съюз