След като тази седмица министърът на здравеопазването Петър Москов и екипът му дадоха редовната си пресконференция за отчет на работата на ведомството, вчера следобед беше обявена още една официална пресконференция - за днес по обяд. Тя най-вероятно е в отговор на разпространените вчера предложения на ГЕРБ за изменения в законопроекта за лечебните заведения, на който Москов разчита за реформата си в болниците, пише "Дневник". Дори да не е, журналистите няма да пропуснат възможността да поискат мнението му за предложенията и тезата, разпространена в медиите, че по този начин се бламират плановете му.
Министър-председателят Бойко Борисов и депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова, която е един от вносителите на поправките, коментираха вчера след разпространението на информацията, че не може да се говори за бламиране на болничната реформа на Москов. Законопроектът беше приет на първо четене в средата на миналия месец и ще се гледа в парламентарната комисия през септември. Предложения по него са получени от всички партии без "Атака".
Според Дариткова предложението, което е направено от ГЕРБ, в никакъв случай не е отстъпление от принципите, заложени в споразумението за коалиционно партньорство и в управленската програма. Премиерът пък заяви пред колегите си от кабинета по време на заседанието на Министерския съвет, че реформата не е на Москов, а на правителството и "работим и правим всичко възможно да се случат всичките реформи".
На пресконференция по този повод вчера Даниела Дариткова обясни, че след предложенията на ГЕРБ са запазени основните текстове в новия закон за лечебните заведения. Освен това със Закона за здравното осигуряване, който беше приет през юни, вече са въведени част от планираните промени като това Здравната каса да може да избира партньорите си.
От най-голямата парламентарна група обаче настояват да отпадне условието лечебните заведения да се обединяват, за да предоставят комплексни услуги, или пък изискването болниците задължително да се акредитират, както е записано в проектозакона в момента. Депутатът от ГЕРБ пояснява, че за комплексното обслужване на пациентите ще се разчита на здравната карта и доброволното решение на собственици и областни комисии да се сливат в консорциуми, докато министърът на здравеопазването многократно повтори при представянето на идеята, че обединението трябва да е задължително и министърът е в правото си да го разпореди за всички държавни лечебни заведения.
Други възражения, които имат от партията на Борисов, са срещу отпадането на изискването кандидатите за директори на болници да имат квалификация по здравен мениджмънт, както срещу задължаването на болниците да минават процедура по акредитация, дори ако не кандидатстват за университетски статут.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство