9 Юли, 2026

МВР пак преиграва, окупира с полицаи паметника на Левски

МВР пак преиграва, окупира с полицаи паметника на Левски

В памет на Апостола българският патриарх Неофит ще отслужи следобед заупокойна служба. След панихидата в столичния храм "Света София" духовенството и миряните ще се отправят на литийно шествие към паметника на Апостола. Официалната възпоменателна церемония започва в 18.00 ч., на която ще присъстват президентът Росен Плевнелиев, депутати и и кметът на София.

Движението на коли в района на паметника ще бъде спряно следобед, а пешеходците ще могат да минават през два пропускателни пункта. До паметника на Левски ще може да се минава по бул. “Дондуков” и ул. “Оборище”, като гражданите ще бъдат пропускани срещу лична карта. Времето, в което те могат да положат цветя, е до 17.30.

След приключване на официалната част в 19.00 часа е планиран митинг на “Атака”.

Общоградско поклонение ще има и в други градове в страна. Пред паметника на Левски в центъра на Плевен ще има възпоминателно шествие. Карловци ще отдадат почит и на майката на Апостола - Гина Кунчева, като поднесат цветя на гроба ѝ.

В Ловеч проявите ще започнат с традиционния туристически поход „Пътят към Къкрина“. На Къкринското ханче ще бъдат поднесени цветя на барелефа на Апостола и ще бъде изнесена поетична програма. Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи панихида, а на паметника на Левски тържествено ще бъдат поднесени венци и цветя. С изложба в художествената галерия ще бъде отбелязана 60-та годишнина от откриването на музея „Васил Левски“ в Ловеч, който съхранява най-голямата колекция от лични вещи на Апостола.

В Троян, в църквата “Света Параскева-Петка”, ще бъде отслужена панихида за йеродякон Игнатий. На паметната плоча, където е бил ханът на Васил Спасов и където, през 1869 г. Левски основава Троянския революционен комитет, ще бъдат поднесени венци и цветя. Председателят на Общобългарския комитет “Васил Левски” в Троян Венелин Ангелов ще връчи годишната награда за съпричастност към паметта и делото на Апостола, а Иван Гранитски ще представи новата си книга за Васил Левски “Внимателно бързайте”.

Църквата ще почете Дякона с панихиди в Плевен, Монтана и други градове. Литургия ще бъде отслужена и във Възнесенската църква във Враца.

 

Сподели:
Рибарски: Договорът с "Боташ" ще бъде ли предоговорен при по-добри условия или България отново ще плаща високите фиксирани такси?

Рибарски: Договорът с "Боташ" ще бъде ли предоговорен при по-добри условия или България отново ще плаща високите фиксирани такси?

Той заяви още, че „Булгаргаз“ на практика се намира във фактически фалит, като финансовото състояние на дружеството е сериозно влошено.

АКФ: Таки ремонтира АМ"Тракия"

АКФ: Таки ремонтира АМ"Тракия"

„Автомагистрали” печели поръчката, но на терен печели поръчката, но на терен виждаме други дружества", каза София Желева от Антикорупционен фонд по повод тяхно разследване

Правителството решава позицията на България за 21-вия пакет санкции срещу Русия

Правителството решава позицията на България за 21-вия пакет санкции срещу Русия

Радев потвърди ангажимента на България към колективната отбрана на НАТО и модернизацията на въоръжените сили, но подчерта, че европейските санкции трябва да бъдат ефективни срещу Русия

Коментари (0)