18 Април, 2026

МВР подкара тестовите коли на Гриша Ганчев

МВР подкара тестовите коли на Гриша Ганчев

Новата схема, по която министерството получава облаги от частния сектор, се нарича тест драйв. "Литекс Моторс" е дала на МВР да тества коли, произведени в завода в Ловеч. Това става ясно от отговорите на МВР и "Литекс Моторс", пише столичен ежедневник. Заводът беше тържествено открит през февруари 2012 г. от премиера Бойко Борисов и Гриша Ганчев. Бизнесменът в момента се разследва за данъчни престъпления и закана за убийство.

От МВР потвърдиха, че са получили автомобили по тази схема, но не уточниха нито броя им, нито колко време ги ползват. Идеята е колите да се тестват и след това институцията да реши дали да си купи от тях, а колите най-вероятно ще останат за проби и през тази зима. "Литекс Моторс" като национален производител на автомобили има практика да предоставя на частни лица, компании и държавни институции свои продукти за тестване за определен период от време. Целта на провеждането на тези тестове е уверяването на съответните лица и страни във високото качество на произвежданата и предлагана от българския автомобилен производител "Литекс Моторс" продукция", отговориха от компанията. Оттам също не пожелаха да уточнят колко и какви коли са предоставили на МВР. 

Няма утвърдена практика за срокове при даването на коли по тази схема. Обикновено продължителността на тест драйва се уточнява при индивидуална договорка между клиент и продавач. В повечето случаи частните купувачи вземат колата за един ден. Ако става дума за сериозна сделка, срокът може и да е по-дълъг. Има и съвсем привилегировани - например водачът на листата на ГЕРБ в Ловеч депутатът Анатолий Йорданов получи джип от "Литекс Моторс" за няколко години тест драйв. 

Не е ясно дали раздаването на току-що произведените автомобили е започнало преди ареста на сина на бизнесмена Гриша Ганчев - Данаил Ганчев, през май миналата година. Тогава полицията атакува офисите на "Литекс Комерс" в столицата. На разпространените след акцията снимки ясно се видя, че полицаите са пристигнали на обиска с джип, произведен в Ловеч. След ареста си Данаил Ганчев бе обвинен в данъчни престъпления заедно с другите двама изпълнителни директори на компанията, а полицейската акция стана известна като "Захар", тъй като разследващите твърдяха, че е укривано ДДС от сделки с тази стока. Впоследствие обвинение като лидер на организирана престъпна група получи и самият Гриша Ганчев. Той бе обвинен и че е заплашил с убийство шефа на НАП Красимир Стефанов. Разследването се води от спецпрокуратурата, но за почти година обвинителен акт още не е внесен.

Сподели:

Коментари (0)

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

Новата колекционерска монета е сребърна, с номинал от 10 евро. На лицевата й страна е изобразен мостът на първата пушка в Копривщица, а на обратната страна - революционното знаме с надпис „Свобода или смърть“ и лъв с корона

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

В Благоевград само през последните дни заявленията за отказ от участие в изборния процес се оказаха стотици

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Над 1 200 000 конфискувани евро и повече от 370 задържани в резултат на акциите на МВР срещу купуването на гласове