9 Февруари, 2026

Н. Димов: Парламентът може да промени закона така, че да разрешен втори лифт на Банско

Н. Димов: Парламентът може да промени закона така, че да разрешен втори лифт на Банско

Нено Димов

През последните 11 години само от обжалвания и спирания на инвестиционни проекти в страната всеки ден бюджетът губи по 1 милион лева на ден

Парламентът може да промени закона така, че да бъде осъществимо инсталирането на втори лифт на Банско, стана ясно от думите на екоминистъра в кулоарите на парламента.

"Ние се намираме в сградата, която може да бъде на ход" - така отговори министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на въпроса дали все пак може по някакъв начин могат да бъдат подпомогнати хората от региона, които искат втори лифт и икономическо развитие в Пирин.

"Решението на съда означава, че в този тип национални паркове не може да има никакво развитие при този закон. Съдът тълкува този закон по този начин", припомни фактите за решението на петчленния състав на ВАС, което е окончателно и заради което правителството се отказа от плана за Пирин.

"Докато законът е в този вид, не може да се процедира нищо, законите се приемат в Народното събрание. Това е сградата, която може да реши този проблем", отново подсети депутатите министърът.

Димов даде да се разбере, че няма да подава оставка по желание на група протестиращи еколози, а само по искане на управляващата коалиция, чиято програма изпълнява.

Екоминистърът  се възмути, че по данни от проучване през последните 11 години само от обжалвания и спирания на инвестиционни проекти в страната всеки ден бюджетът губи по 1 милион лева на ден.

Димов коментира и застрояванията по крайбрежната ивица, като посочи, че двата строежа са спрени, а при третия случай, край Арапя, няма навлизане в рамките на "Натура", нито в защитена зона, така че екоминистерството няма отношение.
Сподели:

Коментари (0)

Политолози: БСП търси спасение от „кармичната връзка“ с ДПС, ще води битка за идеологическо оцеляване

Политолози: БСП търси спасение от „кармичната връзка“ с ДПС, ще води битка за идеологическо оцеляване

Между новите лица и старите апарати: Може ли левицата да излезе от изолация, докато икономическите кръгове губят интерес, а сянката на президента Радев расте

Камион прегази пешеходец в столицата, шофьорът избяга

Камион прегази пешеходец в столицата, шофьорът избяга

От началото на месеца катастрофите в страната са 96, с четирима загинали и 110 пострадали

Росен Йорданов: Две местопрестъпления и 6 трупа - това не се е случвало дори в мутренските времена

Росен Йорданов: Две местопрестъпления и 6 трупа - това не се е случвало дори в мутренските времена

Той е категоричен, че връзката между двата случая е очевидна, а към момента липсват ключови данни, че извършителят е бил Ивайло Калушев