Докато ГЕРБ и БСП спорят за Брегово в парламента и за това, кой колко пари е откраднал, на „Дондуков“ 2 интензивно тече подготовката за президентската партия на Румен Радев. Очаква се тя да бъде обявена най-късно в началото на 2019 г., за да успее да се включи поне в предстоящите местни избори. Заради поста си на държавен глава обаче първоначално тя няма как да бъде оглавена от самия Радев. В момента се обмислят варианти за лидер, който да подсказва за присъствието на държавния глава, както и да пропагандира политиката му, разкрива bgjournal.info. Сред фаворитите е началникът на президентския кабинет Иво Христов.Зад новия проект пък се очаква да застанат хора от кръга „А-спекто“, в който движеща сила е и самият Христов. Първоначално се е обмисляло партията да оглави Петър Волгин, но засега е отпаднал като вариант заради прекалено крайните му изказвания в подкрепа на Владимир Путин и на Русия, което на този етап няма да изиграе особено добър пиар и за самия Румен Радев. Както е известно през последните месеци Румен Радев все повече се разграничи от партията-майка БСП, което пък довело ръководството на „Позитано“ до тиха истерия. За никого в централата на БСП не е тайна, че лидерът на партията е бясна на Радев, като Нинова вече не веднъж е заявявала пред свои близки, че именно тя е направила от Радев президент, а той напълно се е самозабравил.
Всъщност, според спецовете на Радев профилът на Иво Христов за лидер на новата формация изглеждал най-удачен, тъй като хем бил разпознаваем и свързван с президента, хем не бил обременен от „тежко минало“ с БСП.
От „Дондуков“ 2 коментират, че в заверата са включени и най-богатите хора, които финансират и едноименното списание „А-спетко“. Сред тях е и бизнесменът Васил Василев, чийто син Слави Василев беше до Румен Радев на изборната нощ.
Новият проект вероятно ще бъде алтернатива на БСП. След като на няколко пъти Румен Радев се опита да подскаже на Корнелия Нинова, че е избран само от червения електорат и се мъчи да се еманципира от парламентарната опозиция, „столетницата“ продължава в изказванията да го сочи като свой успех. Това явно е подразнило определени кръгове, които работеха още преди президентските избори за Румен Радев.
Въпреки амбициите да се утвърди като водещ политик обаче, Румен Радев не трябва да забравя репликата на вицепрезидента Илияна Йотова. По време на свое участие пред избиратели тя го предупреди да внимава с думите: „И най-малкото движение срещу БСП няма да ви бъде простено“. Това автоматично пък напомни за развитието на кариерата на Георги Първанов. Докато бе президент бившият държавен глава се опита да овладее чрез свои хора „Столетницата“ и да си върне влиянието в партията. След като видя обаче, че вече не е желан за лидер на БСП той също се насочи към изграждане на нова партия и създаде АБВ. Въпреки надеждите, които Първанов и хората зад него възлагаха на новата партия, тя не успя да се добере до водеща роля в управлението, след което пък беше забравена безславно. Дори самият Георги Първанов вече усеща, че не е желан в телевизионните студия, където изпраща дясната си ръка Румен Петков.
Предшественикът на Първанов Петър Стоянов също се опита да се върне в политиката. След като загуби президентските избори, Стоянов стана лидер на СДС в периода, в който започна интензивното разсипване на десницата. Самият той пък освен с „Дондуков“ 2, се свързва именно с разбиването на СДС.
Евентуалният бъдещ политически проект на Румен Радев е нож с две остриета, коментират анализатори. От една страна личността му се асоциира с президентската институция, като мажоритарно избрана личност, а от друга – че е издигнат от АБВ и БСП. Държавният глава, както и хората, които стоят зад него, нямат никакъв досегашен партиен опит, липса на структури и по-стабилна платформа. Очевидно ще се търси участие и пробив в европейските и местните избори догодина, които да послужат като трамплин бъдещата партия в политиката. Едно от предимствата на Румен Радев в същото време е именно фактът, че преди да стане президент не е имал връзки с политически формации. По подобен начин се опита да се включи в политиката Слави Трифонов, който разчиташе на факта, че не е членувал в партии. Шоуменът излъчи своя мажоритарна кандидатка за депутат във Варна. Въпреки че всяка вечер я рекламираше в ефира на най-голямата българската телевизия БТВ, тя така и не можа да се пребори с кандидата на ГЕРБ в Морската столица.
Каквото и да се случи с новия политически проект на Радев, едно е ясно, Нинова не си разчете правилно хората и вместо позитив донесе на БСП нов конкурент в лявото пространство.
Нинова и Радев
„Направихме го държавен глава, а този се опитва да прави алтернатива на БСП“, коментират гневно на „Позитано“
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас