Днес можем да се поздравим с първа пролет, съобщават синоптизиците. Тя е настъпила тази сутрин в 6.30 минути.
В народния календар първа пролет по традиция се отбелязва на 22 март. Това съвпада с пролетното равноденствие - време, в което денят и нощта стават равни. До 21 юни денят ще продължава да нараства и в лятното слънцестоене той ще бъде най-дълъг.
Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата е равен на една тропична година и се равнява на 365, 24219 денонощия.
По света е възприетата календарна система, основаваща се на т.нар. Григориански календар. Според него по определен начин се редуват обикновени години по 365 дни и високосни по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика.
Това е направено за удобство, но е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година - варира между 20 март, 21 или 22 март за Северното полукълбо. Календарната дата зависи от това колко години са минали от последната високосна.
Още от България
Прогнозата за времето: Облачността ще е значителна, на много места с валежи от дъжд
Почти без валежи ще се задържи в Североизточна България. Вятърът ще се ориентира от север, ще е слаб, в Източна България и по долината на Струма – умерен
Пускат най-стария парен локомотив по пътя София - Банкя на Лазаровден
Специалният влак със стария локомотив ще има три тематично украсени пътнически вагона. Инициативата е в продължение на сътрудничеството между „БДЖ - Пътнически превози“ и Националния етнографски музей – БАН.
Тошко Йорданов: В момента сме до шия ... да не казвам в какво
Промените трябваше да бъдат насочени към това главният прокурор да няма тази ужасяваща власт, която има в прокуратурата, защото тя функционира като военна организация