Най-честото от тях е липса на почивки.
Контрольорите са направили 839 проверки в 586 лечебни заведения в цялата страна по време на извънредна кампания, започнала през май 2015 г.
Проверката започна след инцидента през април, когато акушерката Емилия Ковачева преби почти до смърт новородено в болница „Софиямед”. При разследването на случая стана ясно, че Ковачева понякога е работила по 24 часа без почивка. Бебето беше спасено в друга болница.
Проверките са доказали, че най-сериозни в сектора са проблемите с работното време и почивките.
Разпространена е практиката на сключване на граждански договори, с които се прикриват трудови правоотношения. По силата на тези граждански договори се заплаща положеният в нарушение извънреден труд.
Гражданските договори се използват и за въвеждането на 24-часови смени, които са забранени, тъй като не позволяват осигуряването на задължителната според Кодекса на труда 12-часова междудневна почивка. В тези случаи служителите работят 12 часа по трудов договор и след това още 12 часа по граждански договор.
По време на проверките са били установени случаи на медицински работници с по два трудови договора на пълен работен ден, обикновено с големи болнични заведения, което е недопустимо, допълват от агенцията.
ГИТ е установила, че причина за подобни нарушения е липсата на кадри.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство