24 Ноември, 2024

Най-вероятно делата за корупция ще се гледат в специализирания съд по нови правила

Най-вероятно делата за корупция  ще се гледат в специализирания съд по нови правила

Парламентарната правна комисия прие на второ четене промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които предвиждат процесите за корупция да се гледат в Специализирания съд.

Депутатите от парламентарната правна комисия приеха на второ четене промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които предвиждат процесите за корупция да се гледат в Специализирания съд, както и нови правила, свързани с по-бързо им разглеждане.

Това се случи при завиден консенсус в комисията, от която отсъстваха представители на адвокатурата и на съда, които имат критично отношение към предложените промени.

До днешното заседание се стигна, след като на вчерашното стана известно, че между първо и второ четене трима депутати от ГЕРБ са внесли промени. Те не са разглеждани от работна група и представителите на съда и прокуратурата не са ги обсъждали съвместно.

Затова бе решено днес сутринта зам.-главният прокурор Мария Шишкова и зам.-председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Павлина Панова да се съберат и да ги обсъдят, за да постигнат консенсус. На вчерашното заседание пък бяха приети само „безспорните" (по думите на председателя на правната комисия Данаил Кирилов) текстове от проекта за НПК.

В комисията днес се разбра и че въпреки обсъждането между Шишкова и Панова, съгласие не е било постигнато по по-голямата част от извънредните предложения. На заседанието присъства само Мария Шишкова, като след втория час от дискусията на практика нямаше дебати. На моменти изглеждаше сякаш представителят на държавното обвинение разяснява на депутатите какви са текстовете, посочва в. „Дневник”.

Така промените бяха гласувани, както са предложени, или с леки редакции. Единствено депутатите от БСП гласуваха или „против", или „въздържал се" по някои от текстовете.

Предложенията на тримата депутати от ГЕРБ бяха внесени в последния възможен момент в понеделник вечерта. Те предвиждат, освен изместването на делата за корупция в спецсъда, и по-дълги срокове, по които ще се водят тези разследвания.

Предвидено е и удължаване на времето за мерките за неотклонение на задържаните по тези дела. Новите текстове предвиждат още да има разпоредително заседание, на което да се решава дали процесът трябва да бъде върнат на прокуратурата или да се премине към разглеждането му в съдебна фаза.

Междувременно Съюзът на съдиите реагира остро на промените в НПК и обяви някои от тях за противоконституционни.
Най-вероятно промените ще бъдат внесени за окончателно гласуване в пленарна зала още следващата седмица.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас