5 Февруари, 2026

Ненчев: Ако изпратим двигатели нa МиГ-29 за ремонт в Русия, може да не си ги получим

Ненчев: Ако изпратим двигатели нa МиГ-29 за ремонт в Русия, може да не си ги получим

Има голям риск, ако да изпратим 10 или 14 двигателя нa МиГ-29 за ремонт в Русия, да не си ги получим обратно заради европейските санкции. Това заяви военният министър Николай Ненчев в ефира на Нова телевизия. Той коментира избора Полша да ремонтира част от изтребителите Миг-29. Ненчев уточни също така, че държавният департамент на САЩ наложи санкции на РСК „МиГ””, посочи той.

Министърът алармира и за значително разминаване с първоначално обявената цена. „Разполагаме с 19 изтребителя. Искаме да ремонтираме от 7 до 10. В началото на годината прегледах договора с РСК „МиГ” и цените ми се сториха високи. Помолих ги да намалят цифрата и след като не се случи, се обърнахме към Полша. Те дадоха с 600 000 евро на двигател по-ниска цена. Ако бяхме ремонтирали 10 самолета при руснаците, щяхме да дадем 24 млн. повече.

Той коментира и актуалната тема, свързана с бежанците. По думите му към днешна дата в Турция те са 2.5 млн. души. „Трябва да търсим постоянно сътрудничество и споразумение с турската страна. Възможността да се справим с бежанската вълна се крие в по-добрата организация – междудържавна, дипломатическа. Въпросите трябва да се решат преди да възникнат”, подчерта той. И добави, че България успява да овладее положението.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: ОИСР е следващата голяма икономическа и политическа задача на обществото ни

Премиерът: ОИСР е следващата голяма икономическа и политическа задача на обществото ни

По думите му предпоставките за конкурентоспособността на страната се коренят в по-доброто образование, по-добрата инвестиционна среда, по-добрият пазар на труда,

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

о Тежестта на партията се мери на избори." Ако БСП си спечели изборите, след това въпросът с кого и как остава открит", разясни той

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е  регистрирана "фаталната" НПО

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е регистрирана "фаталната" НПО

Той подчерта, че има множество въпроси, на които първо трябва да бъдат дадени отговори, преди да се правят политически внушения