Не може закон да обслужва партийни интереси и една националистическа формация да определя дневния ред на държавата. Така посланикът на България в Турция Надежда Нейнски коментира пред Би Ти Ви приетите от парламента промени в Изборния кодекс.
Според нея има много противоречия в гласуваните от депутатите промени в закона. Ако българите в чужбина не ни интересуват, това е един тип политика, ако ни интересуват - трябва да е различен, каза тя. По думите й утвърдените нови правила няма да спрат сънародниците ни в Турция да гласуват, каквато очевидно е целта.
Живеещите и работещи зад граница всяка година внасят 3 милиарда в България - те дотират икономиката, привличат чуждестранни инвестиции, посочи посланик Нейнски. Ако решението се запази, в Турция ще се гласува само в 4 секции – в Одрин, Истанбул, Бурса и Анкара, което касае между 50 000 и 70 000 души по нейни данни.
Ако законите се прилагат стриктно, няма риск. Но ако ние не си вършим работата и не защитаваме интересите си, не ни е виновна другата държава, отбеляза Нейнски.
Национална кауза е увеличаването на гласуващите изобщо, подчерта дипломатът. Със сигурност наложеното ограничение да се гласува само в посолствата и консулствата ограничава правото на българите в чужбина. Иначе е интересно да се провери колко са мотивираните да пропътуват хиляди километри, за да дадат своя вот.
Ключов и очакващ решение е въпросът за електронното гласуване, каза Нейнски. Но според нея има нежелание то да се въведе в България, въпреки че може да реши голяма част от въпросите, които се поставят в момента – и с фалшификациите, и с мотивацията.
Официално не е известно да има забрана български политици да влизат в Турция, каза посланикът в отговор на въпрос. Според нея няма и как да има такава забрана, освен ако не става въпрос за разследване или за заплаха за сигурността.
Една от големите въпросителни на предстоящите избори ще е да се види как ще се разпредели вотът между ДПС и новоучредената ДОСТ на Лютви Местан, призна дипломатът.
В този момент България трябва да покаже стабилност и сила тук, но и характер в дебатите, които се отнасят до региона и до Европа, каза още Надежда Нейнски.
Според нея споразумението между ЕС и Турция не е перфектно, но трябва да му се даде шанс, защото по-добро от това на този етап не е създадено.
През 2014 г. 135 хиляди българи, живеещи в чужбина, са гласували в 58 държави. Турция е сред 6-те държави, където българите са гласували най-масово. Имало е 400 секциии, а през 2013 г. те са били 135.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."