11 Януари, 2025

Новият президент на Ливан е християнин

Новият президент на Ливан е християнин

Ливанският парламент избра днес бившия командващ армията Мишел Аун за президент на страната, слагайки край на 29-месечния политически вакуум, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

За избирането му при втория тур на днешния вот, на който бе необходимо обикновено мнозинство, гласуваха 83-ма депутати от 128-местния парламент. 81-годишният генерал от запаса веднага положи клетва като президент.

Гласуването в парламента и церемонията по клетвата бяха предавани пряко по ливанската телевизия.

До изход от задънената улица в ливанския политически живот се стигна след сделка от миналата седмица, в съответствие с която сунитът Саад Харири, който оглавява най-голямата парламентарна група, реши да подкрепи християнина маронит Аун. Сега се очаква Харири да стане премиер.

В Ливан има утвърдена система за подялба на властта, съгласно която президентът е християнин маронит, премиерът е мюсюлманин сунит, а председателят на парламента - мюсюлманин шиит, припомня Ройтерс.

Аун е съюзник на подкрепяната от Иран шиитската групировка Хизбула, която се бие на страната на президента Башар Асад в продължаващата вече над 5 години гражданска война в съседна Сирия.

През последните 29 месеца се провалиха 45 заседания на ливанския парламент за избор на нов президент поради политически спорове и невъзможност да бъде осигурен кворум.

Веднага след като резултатът от днешното гласуване стана известен, над столицата Бейрут избухнаха празнични фойерверки.

В първото си изявление след като положи клетва Мишел Аун обеща да се бори срещу тероризма и да предотврати разпространението на "регионалния пожар" към Ливан.

Той визираше войните, водени в Сирия и Ирак, отбелязва Ройтерс.

Аун каза, че неговото правителство ще се бори с тероризма "предварително и превантивно" до неговото изкореняване. Според новия ливански президент всяко решение на кризата в съседна Сирия трябва да гарантира връщането на сирийските бежанци от Ливан, където те са около 1,5 млн. Сирийските лагери в Ливан не трябва да се превръщат в скривалища за екстремисти, подчерта той.

Решението на Харири да подкрепи Аун е голям политически компромис, който отразява отслабващата роля на Саудитска Арабия в Ливан и решаващото влияние, упражнявано от проиранската групировка Хизбула, отбелязва Ройтерс. Рияд подкрепяше Харири и неговите съюзници през дългите години на политически борби с Хизбула и нейните съюзници.

Заради очевидно непоклатимите позиции на шиитската групировка Ливан изпадна от списъка на регионалните приоритети на Саудитска Арабия, която сега е фокусирана върху сблъсъка си с Иран в Йемен, Бахрейн и Сирия, посочва Ройтерс. Това подтикна и съюзниците на Рияд в Ливан да склонят на политически сделки, немислими само допреди седмици, за да запазят интересите си.

Собствените бизнес неудачи на Харири също се оказаха важен фактор, за да се стигне до този политически пробив. Неговата политическа мрежа в Ливан пострада от липсата на средства, причинена от финансовите проблеми на неговата базирана в Саудитска Арабия строителна компания "Сауди Огер".
Харири вече бе премиер на Ливан в периода 2009-2011 г. и се очаква връщането на поста да му гарантира значителна подкрепа на парламентарните избори догодина.

Сподели:
Политолог: Има нов политически пророк и той се казва г-н Пеевски

Политолог: Има нов политически пророк и той се казва г-н Пеевски

На този етап е невъзможно ДБ да бъдат върнати в преговорите, смятат експерти

Борис Бонев: Митко Светофара е инсталиран от ГЕРБ в Столична община

Борис Бонев: Митко Светофара е инсталиран от ГЕРБ в Столична община

Определи твърденията на общинските съветници от ГЕРБ като „поредица от безпочвени обвинения“

Кирил Петков не отрече думите на сенсея, дошъл да му окаже покрепа

Кирил Петков не отрече думите на сенсея, дошъл да му окаже покрепа

Бившият премиер не знае учителят му по джудо да има връзки със съдебната система