9 Януари, 2025

Отстъплението на Макрон и предателството спрямо Украйна

Отстъплението на Макрон и предателството спрямо Украйна

Авторът, снимка: архив на Faktor.bg

Ще дойде и редът на България, когато Путин бъде наистина готов – за да съсипе Европа, а заедно с нея и световната демокрация, и да въведе тъй наречения „многополюсен свят“, в който правото на силния е неоспоримо

Едвин Сугарев

„Украинците трябва да проведат реалистични разговори по териториалните въпроси, за да намерят решение на конфликта, предизвикан от руската инвазия“, заяви френският президент Еманюел Макрон в реч пред своите посланици от цял свят, командировани за среща с него в Елисейския дворец. И допълни, че обединена Европа трябва да изгради „гаранции“ за сигурността на Украйна след евентуалното приключване на войната. 

Последното е – много меко казано – странна и доста мърлява в морално отношение теза. Гаранции? Дали пък някой не си спомня, че такива имаше, че гаранции за независимостта и териториалната цялост на Украйна бяха дадени още през 1994 г. с

меморандума от Будапеща

 и че същите са валидни с пълна сила и до днес – само че никой не си и помисля да ги спазва? Страни по този меморандум бяха Русия, САЩ и Великобритания, а неговото съдържание предполагаше Украйна да предаде не на някой друг, а именно на Русия разположения на нейна територия ядрен потенциал, възлизащ на около 1/3 от този на СССР. Ако тогава Украйна не беше се съгласила да направи този жест към бившата метрополия, днес никой не би и помислял да предприеме агресия на нейна територия.

Гаранциите обаче са дадени безсрочно, а самият меморандум има силата на международен договор. Че Русия го е престъпила, не е за учудване, но е много показателно, че САЩ и Великобритания също са го пренебрегнали – и оттогава насам се правят, че подобен документ съществува само като любопитен факт от миналото – и че въпросната договореност е сключена при коренно различни геополитически условия и предпоставки за бъдещето. 

Проблемът обаче не е, че двете основни ядрени сили в Западния свят са увеличили ядрения потенциал на очевидния си дотогава враг с трицифрено число бойни глави, което свидетелства за политическото им 

късогледство и пълно непознаване на нрава на руската „мечка“

 Проблемът е, че след като не са намерили кураж да защитят независимостта и териториалната цялост на Украйна въпреки дадените гаранции, няма как някой да повярва оттук нататък в каквито и да било гаранции, дадени от тях по отношение на евентуална бъдеща агресия от руска страна.

Реакцията на Макрон обаче създава и друг проблем – много по-сериозен и по-опасен. Тя де факто официализира една теза, която и досега бродеше сред западния политически елит, но досега поне се говореше за нея под сурдинка – тезата, че Украйна трябва да отстъпи част от териториите си, за да може Путин да бъде убеден да седне на масата на преговорите и да стартира някакъв мирен процес. Всъщност това е, до което Путин се домогваше по време на всички имитации на преговорен процес, проведени досега. По-голям подарък за него от подобно официализиране няма как да бъде направен. Това означава две неща: признание, че Украйна неизбежно ще загуби в тази война, и – което е и още по-лошо – утвърждаване на Путин като легитимна страна в международния диалог – при условията на една предизвикана от него варварска агресия и при пълното незачитане на международните договорености, гарантиращи мирно съвместно съществуване на народите в глобален мащаб.

Да се лансира тезата, че Украйна трябва да направи териториални отстъпки, за да бъде прекратена войната, съвсем доскоро беше най-малкото неуместно. Тази теза стана възможна благодарение на 

метаморфозите в геополитическото мислене,

 настъпили с избора на Тръмп за президент на САЩ – и след като той лансира фантасмагоричната идея, че може да прекрати войната само за 24 часа – и то още преди да встъпи в длъжност. Как смята да постигне това и до днес е неизвестно, но пък са добре известни неговите закани да спре американската помощ за Украйна и трансформира мироопазващите функции, поети от неговата страна, в грижа за това да направи Америка отново велика. 

Визията за последното предполага изолационизъм и безогледно налагане по пътя на търговски войни не само с Китай, но и с ЕС – които включват и презумпцията САЩ да пренебрегнат член 5 от договора за НАТО, предполагащ солидарна защита при евентуална агресия срещу който и да било член на общността. Спрямо Украйна са очевидни две неща: че Тръмп си представя постигането на мир като 

сделка между него и Путин,

 като в тази сделка между „великите сили“ украинците просто нямат думата – и че смята да действа по принципа на моркова и тоягата, при което морковът е постигането на какъвто и да е мир, а тоягата е прекратяването на американската, а вероятно и на световната помощ за Украйна. Спрямо НАТО пък по-крайният вариант и съответно тоягата е излизането на САЩ от пакта – в случай че европейските страни не си „плащат“ за сигурността, която американската военна мощ им осигурява. Морковът е минимален – да се запази статуквото, но да е ясно, че който плаща, той поръчва музиката.

Доколко тази американска промяна в гледната точка спрямо войната в Украйна е впечатляваща и печели последователи, личи от бързия „евроатлантически“ завой на родния Бойко Борисов, който цинично определи проваленият опит за подписване на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна като това да си купиш фабрика на 9-ти  септември 1944 г. В този контекст може да бъде мислена и реакцията на Макрон, който до този момент не само че не допускаше възможността Украйна да направи териториални отстъпки на своя агресор, но и през февруари миналата година изправи на нокти всички западни политици, като заяви, че не изключва възможността страната му да изпрати свои сухопътни войски в Украйна.

Днес обаче официално заявената му позиция открива хоризонта на Русия към целите на предприетата агресия, които предполагат не само и не просто Украйна да отстъпи на руската страна четири области, които още дори не е успяла да превземе изцяло, но и отказ от членство в НАТО и смяна на режима в Киев – сиреч връщане на Украйна към времената от преди революцията на Киевския Майдан. 

Политическият смисъл от този акт? Да бъде някак си спасен европейския рахатлък – ако това изобщо е възможно – като на Путин бъде подхвърлена набелязаната от него жертва.

 Как приключват подобни усилия е известно още от 1938 г., когато Хитлер беше възнаграден от великите сили в Европа със Судетите – само че никакво умилостивяване нямаше – той продължи с анексите и заграби първо цяла Австрия, после цяла Чехословакия, а накрая нападна заедно със Сталин Полша – докато европейските лидери най-сетне разберат, че номера с умилостивяването няма да мине.

Сега ситуацията е същата. И няма как да не добавя: също толкова 

предателска, 

колкото беше и тогава – преди началото на Втората световна война. Няма как да не видим, че това предателство не се заключва в реакцията на Макрон: то тече през цялото време от 24 февруари 2022 г. насам. Първо лидерите на Европа си казваха: чакайте, всичко ще приключи до дни, няма смисъл да се намесваме. След като войната се разгоря, все пак се осмелиха да помагат, но тази помощ се отпускаше на час по лъжичка – и винаги с условия да не се атакуват обекти извън границите на самата Украйна – като че ли руската армия не нанасяше удари изцяло извън руските граници. 

Отпускаха се конвенционални и главно остарели оръжия, докато накрая стана ясно, че изходът от сраженията е проблематичен – и че въпреки несъизмеримото предимство в оръжия и човешка сила, Украйна би могла да победи. Тя планира своята контраатака, но обещаните оръжия все не пристигаха и не пристигаха – докато не стана късно и докато руснаците успяха да се окопаят в завладените територии така, че да е изключително трудно да бъдат поместени от своите позиции. 

А след като контраофанзивата не успя, всички си казаха: аха, ясно, украинците никога няма да успеят, ние обаче няма да се месим, нищо, че те защитават и нашите принципи и геополитически интереси – и плащат с кръвта си за тях. Нека обаче изтощят руската мечка, доколкото успеят – това е полезно за световната демокрация. И ето докъде стигна тяхната ненамеса, техния 

страх да не раздразнят прекалено много Путин,

техните ценностни йерархии, поставящи рахатлъка на първо място – до това Путин за пореден път да бъде умилостивяван, да се покаже на целия свят и най-вече на диктаторите в него, че подобни номера минават и остават ненаказани. 

Какво ще стане утре – това е май въпросът. Отговорът е ясен: четете историята на Втората световна война и ще видите какво ще стане утре. Ще дойде редът на Молдова, на Полша, на Балтийските републики, на България. Но ще дойде тогава, когато Путин бъде наистина готов – за да съсипе Европа, а заедно с нея и световната демокрация, и да въведе тъй нареченият „многополюсен свят“, в който правото на силния е неоспоримо.

 

Сподели:
Театърът свърши, новите избори - през април!

Театърът свърши, новите избори - през април!

И 52-то Народно събрание е обречено на кратък живот, освен ако разпределението в него не е такова, че да позволи на ГЕРБ коалиция с други партии, без ПП и ДБ

Българското общество не трябва да се окаже "село без кучета", превзето от мераклия за еднолична власт

Българското общество не трябва да се окаже "село без кучета", превзето от мераклия за еднолична власт

Политиката у нас е мрачно и разтурено място, където лесно се пускат привидения, карарконджули и плашила, които са от плът и кръв

Новината за втория православен синод стигна до Лубянка – задава ли се преследване, гонение и установяване на религиозен монопол 

Новината за втория православен синод стигна до Лубянка – задава ли се преследване, гонение и установяване на религиозен монопол 

Съзряха прекрасната възможност за удар срещу репутацията на "колективния Запад", но това със сигурност няма да се хареса на един човек, загрижен за домашните животни в Спрингфийлд!