Парламентът прие Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2014 година, посочващ финансов недостиг и ерозия на отбранителните способности. "За” гласуваха 98 народни представители, 8 бяха "против”, а "въздържали се" нямаше.
Според данните в доклада разходите за отбрана в процентно съотношение към брутния вътрешен продукт нареждат страната ни сред последните държави в НАТО. Така през миналата година за модернизация на армията ни са заделени 1,38 на сто от бюджета, като същият процент ще намалява до 1,12 на сто през 2017 година.
В документа се заявява, че страната ни е изправена пред предизвикателството да се търсят нови пътища за изпълнение на мисии и решаване на отбранителните задачи.
Основен извод е, че независимо от продължителния финансов недостиг и критичното състояние на въоръжените сили и бойната техника у нас, българските въоръжени сили са в състояние да изпълняват възложените им задачи и мисии с известни ограничения. Това обаче се постига с цената на допълнително натоварване и рискове за живота и здравето на личния състав.
Владимир Тошев от ГЕРБ определи доклада като експертен, почти липсват политически нюанси в него. Това е добре.
От БСП нарекоха доклада обективен.
ДПС подкрепиха документа с "тягостното чувство, че подкрепяйки го сме наясно с реалното състояние на отбранителния сектор".
Патриотите отново настояха за връщането на казармата.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство