Спешните промени в антикорупционния закон влизат за първо четене в парламента. Те бяха внесени от председателя на правната комисия Данаил Кирилов в отговор на тълкувателно решение на ВКС, довело до прекратяване на дела за отнемане на незаконно придобито имущество в случаи на оправдателна присъда.
Според председателя на Антикорупционната комисия, в момента у нас се водят над 300 подобни дела, касаещи имущество на стойност над 22 млн. лева.
Припомняме, че председателят на правната комисия Данаил Кирилов заяви, че тълкувателното решение не само е поставило въпрос действието на закона, но и връща назад към отменения закон. Именно в закона за отнемане на незаконното имущество, действащ през 2012, има обвързване на наказателното производство с отнемането на имущество."Абсолютно недопустимо е прилагането на това тълкувателното решение със задна дата. И по двата закона са образувани множество производства, които не са приключили. Имаме данни, че някои производства се прекратяват, държавата ще загуби правото на иск да претендира незаконно придобито имущество в огромен брой случаи и в огромен размер", смята и шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който присъства на заседанието.
По думите му това създава огромна обществена опасност.
"Съдът започва да изземва правомощия на парламента, което заплашва устоите на държавата и разделението на властите", обобщи пред депутатите шефът на КПКОНПИ.
"Води до промяна на смисъла на закона. Води до това, че се променя волята на законодателя", допълни Георгиев.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас