24 Ноември, 2024

НЦИОМ: 6.4% ГЕРБ води пред БСП, 4-ри партии влизат в парламента

НЦИОМ: 6.4% ГЕРБ води пред БСП, 4-ри партии влизат в парламента

 

Ако изборите за Народно събрание бяха на 15 април 2013 г., със сигурност в следващия състав на парламента попадат ГЕРБ, БСП, ДПС и "Атака". Сериозни шансове да влезе в парламента запазва и Движение „България на гражданите". 

В настоящото изследване регистрираме запазване на основните тенденции по отношение на електоралната тежест на ГЕРБ и на БСП. 

Данните показват, че сред гласувалите както за ГЕРБ, така и за БСП през 2009 г,. има немалко разочаровани от политиката на своите партии. ГЕРБ, обаче, има по-голям резерв от БСП, когато става дума за привличане на вота на бивши избиратели. 

ДПС запазва третото място по електорална тежест - 6,2 %. "Атака" е с 5,2 %,  "България за гражданите" - 3,1 %, коалиция ДСБ и БДФ - 2 %, НФСБ - 2 %.

Малко над 60% от имащите право на глас българи заявяват, че ще гласуват, сочи социологическото изследване. На основата на тези данни може да се допуска, че активността, която ЦИК ще отчете в края на изборния ден, ще бъде около 55%. В оставащото време от кампанията биха могли да настъпят известни промени в активността.

Най-висока готовност да гласуват декларират хората на възраст над 60 години, образованите и заможните респонденти, както и жителите на селата и на градовете-областни центрове. 2/3 от онези, които не възнамеряват да гласуват, изтъкват като основен аргумент съмненията си за честността на изборите.

11% от българите признават, че биха гласували срещу заплащане, а 89% твърдят, че не биха взели пари при никакви обстоятелства, сочат още резултатите от проучването.

4,7% от готовите да гласуват срещу заплащане посочват, че биха продали гласа си на всеки, който им плати (това са основно роми и необразовани хора, както и избиратели, които изобщо не биха гласували, ако не им се плати за това). Останалите 6,6% от готовите да продават гласа си твърдят, че биха взели пари само от партията, на която симпатизират.

В началото на кампанията за парламентарните избори през 2009 г. 9,5% от имащите право на глас българи са заявявали, че биха гласували срещу заплащане, се казва в изследването.

Настоящото изследване на е проведено в периода 10-15 април 2013 г. и е представително за пълнолетното население на страната. По метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете им са интервюирани 1120 пълнолетни български граждани.

Настоящото изследване на НЦИОМ е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката на НЦИОМ от 1990 г. досега. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най-близка рождена дата).

Изследването регистрира обществено-политически нагласи към периода на провеждането му и няма характер на прогноза за изборните резултати.

 

Сподели:

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.