7 Декември, 2025

Огнян Минчев: 2 млн. българи по света могат да променят статуквото у нас

Огнян Минчев: 2 млн. българи по света могат да променят статуквото у нас

Когато има референдум и гражданите не му обърнат внимание, не само загърбват темата, включена в референдума, но по един специфичен начин с пасивността си ерозират идеята за самия референдум, заяви в предаването "Лице в лице" на бТВ политологът Огнян Минчев, председател на Управителния съвет на асоциация "Прозрачност без граници". Той призова да се гласува не само за кметове, но и по въпроса от референдума - за електронното гласуване. "Този референдум е по една важна тема - иска ми се повече български граждани да изразят мнението си по този въпрос", посочи политологът.

Според него, обвързването на референдума с местните избори е в известен случай неблагоприятно. "Но бих искал да призова всички, които ще отидат, да не подминават бюлетината на референдума. Референдумът трябва да бъде утвърден като пряко свързване с гражданите."

Политологът е категоричен, че с електронното гласуване над 2 млн. българи по света ще могат да се върнат в обществено-политическия живот на страната. Това ще е от ползва за нас. Само така ще можем да променим политическото статукво. Чрез електронното гласуване тайната на вота ще може да се запази и няма да има възможност за машинации, купуване на гласове и контролиране на вота. Ако вземем вътрешната структура на тези 2 млн. българи зад граница, ще видим, че те са много добре образовани и мислещи хора. Ако те се върнат в публичния живот, това ще спомогне за разбиване на статуквото, категоричен беше Минчев.

Помолен да коментира и предизборната кампания за местна власт, Огнян Минчев заяви, че кампанията наистина протича вяло, няма го живеца - публичния и политически. Обяснението е, че за местните избори е нормално кампанията да бъде децентрализирана, да бъде насочена към местни проблеми. 

"Притеснява ме, че в българския публичен живот много малко се говори за смисъла на този референдум", каза още политологйт.

На въпрос как оценява като политолог изпълнението на песента за Райна Княгиня на турски, Огнян Минчев посочи: "Скандалът не е малък от гледна точка на политическите нрави. Случилото се е демонстрация на арогантност, която цели в практически план отново да циментира двата етнически електората - да накара хората да настръхна. Това е много непочтен начин да мобилизираш своите собствени избиратели срещу друга група. Това е опасна игра и не само с практическите си цели, но и с факта, че на психологическо равнище изразява незачитане, което ерозира обществените нрави в страната."

Сподели:

Коментари (0)

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

Външните министри на България и Украйна обсъдиха руските атаки срещу украинската критична инфраструктура

„Благодарен съм за подкрепата на България за нашето присъединяване към ЕС и за нейния принос към нашата устойчивост, по-специално за транзита на газ към Украйна“, добави Сибига.

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Облачно и топло за сезона, дъждовете спират

Максималните температури ще са между 6° и 11°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 43 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин.

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”