"Има нещо притеснително в присъдата. Случаят беше и български, и германски, и имаше разследвания и в двете държави, той показва, че вече няма национални въпроси, има транснационални въпроси. По същия случай, имаше присъди и наказания в Германия, а става въпрос за едно и също събитие, и едни и същи доказателства", заяви генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер, след като се срещна с премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов
"Присъдите не са нещо, което е Божия воля. Трябва да бъдат анализирани и ние от ОЛАФ ще го направим. Случаят започна след разследване на ОЛАФ и на Германия. В този случай ще анализираме какво е постановено", предупреди гостът.
Според него делото е показателно за българската съдебна система и трябва да се разбере как е възможно по едни и същи доказателства едни лица в една държава да са осъдени, а в друга държава да има оправдателни присъди. Трябва да видим дали това е проблем на законодателството, или има липси в разследването в едната държава, или има проблем с капацитета на съдебната система, каза още директорът на ОЛАФ.
"Няма причини и никакъв смисъл да има за един и същи факт, две съдебни процедури. Това е загуба на ресурси и прави нещата много по-бавни и може да доведе, както в този случай до нечестно решение на съда. Или в Германия, или в България решението на съда е нечестно", смята той. "Този случай работи в полза на предложението в Договора от Лисабон и разработващото се от ЕК предложение да има за такива случаи европейски прокурор, който да отговаря и да има един единствен процес", добави европейският шеф.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас